Poradniki i mechanikaUmowa sprzedaży samochodu przygotowana przez prawnika. Z korzyścią dla sprzedającego

Umowa sprzedaży samochodu przygotowana przez prawnika. Z korzyścią dla sprzedającego

Wielokrotnie wspominaliście, że przygotowane wspólnie z prawnikiem umowy sprzedaży samochodu są jednostronne, z korzyściami dla kupującego. Tymczasem każda taka osoba też kiedyś będzie sprzedającym. Mamy więc dla was wzór umowy, który na tyle, na ile pozwalają przepisy, zwalnia sprzedawcę samochodu z odpowiedzialności.

Jak sprzedać samochód używany, by nie ponosić za niego odpowiedzialności? To niemożliwe, ale prawa do rękojmi da się wyłączyć.
Jak sprzedać samochód używany, by nie ponosić za niego odpowiedzialności? To niemożliwe, ale prawa do rękojmi da się wyłączyć.
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński

18.07.2018 | aktual.: 30.03.2023 11:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Odpowiedzialność za sprzedany samochód może wynikać z dwóch rzeczy. Pierwszą jest umowa sprzedaży, której treść można ułożyć w sposób niemal dowolny lub z przepisów prawa, a konkretnie z rękojmi. O rękojmi na samochód używany pisałem szerzej w poniższym artykule.

Odpowiedzialność z jej tytułu sprzedający może wyłączyć, a także ograniczyć i umowy z takimi zapisami są czasami podsuwane kupującym. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stworzył tzw. listę klauzul niedozwolonych, których w umowach nie może być, a gdy są, stają się z automatu nieważne.

Jak więc sprzedać auto, by mieć spokój i nie bać się, że za jakiś czas trzeba będzie za nie odpowiedzieć? Prawnik Oskar Możdżyń z autoprawo.pl przygotował dla nas umowę, która w ramach obowiązujących przepisów wyłącza odpowiedzialność sprzedającego i jednocześnie prawa kupującego do rękojmi.

Warto jednak pamiętać o tym, że sprzedawca nawet po wyłączeniu praw do rękojmi i tak odpowiada za wady, które podstępnie zataił.

[b]Art. 558. § 2. KC[/b]Wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest bezskuteczne, jeżeli sprzedawca zataił podstępnie wadę przed kupującym.

Chodzi o dwie najczęściej ukrywane wady: korektę licznika przebiegu i powypadkową przeszłość samochodu. Jeżeli sprzedający nie poinformował kupującego, a wiedział o tym, wówczas wyłączenie rękojmi nie chroni go przed odpowiedzialnością. W praktyce, korekta licznika lub naprawa powypadkowa musiałaby mieć miejsce w czasie, gdy sprzedający posiadał samochód.

Na zgłoszenie roszczeń z tytułu rękojmi kupujący ma dwa lata od momentu zakupu. Po tym czasie działa już jedynie przepis o podstępnym zatajeniu wady.

Pamiętajcie, że powyższy wzór umowy i wyłączanie odpowiedzialności z tytułu rękojmi nie działa w przypadku relacji B2C, gdzie sprzedawcą jest przedsiębiorca, a kupującym osoba prywatna.

Dołączony do artykułu wzór umowy wraz z uwagami stanowi utwór w rozumieniu Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i może być wykorzystywany tylko na potrzeby zawierania umów sprzedaży pojazdu. Autor nie wyraża zgody na modyfikację wzoru umowy w zakresie usunięcia elementów graficznych zawartych w nagłówku. Autorem umowy jest Oskar Możdżyń, www.autoprawo.pl, [email protected].

Komentarze (3)