Toyota wysyła swój pojazd w kosmos. Napędzany wodorem
Toyota Land Cruiser to jeden z najbardziej rozpoznawalnych samochodów terenowych na świecie. Toyota chce, aby jak najbardziej rozpoznawalny był też napęd wodorowy. Dlatego ma w planie wysłać w kosmos pojazd napędzany takim paliwem. Nosi nazwę Lunar Cruiser.
26.05.2024 12:01
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Sześciokołowy łazik ciśnieniowy jest przeznaczony do jazdy po powierzchni Księżyca. Projekt takiego pojazdy jest realizacją umowy o współpracę, którą NASA zawarła z Japońską Agencją Badań Przestrzeni Kosmicznej (JAXA). Program jego budowy ruszył w 2019 roku, a teraz już wiemy co nieco o konstrukcji. Do jego zbudowania jeszcze daleko, bo ma być gotowy w 2031 roku, a w kosmos ma polecieć w 2032 roku.
Choć szkice tego nie oddają, Toyota Lunar Cruiser - zaprojektowana wspólnie z Mitsubishi Heavy Industries i JAXA - waży aż 10 ton i ma transportować dwie osoby, a w razie potrzeby zabrać dwie dodatkowe na swój pokład. Projekt pojazdu przewiduje przebywanie w nim bez skafandrów. Wnętrze będzie wypełnione powietrzem pod odpowiednim ciśnieniem, by przez dłuższy czas móc w nim utrzymać się przy życiu.
Misja Lunar Cruisera na Księżycu jest zaplanowana na około 30 dni, a każdego dnia pojazd pokona dystans około 20 km. W tym czasie będą zbierane informacje na temat powierzchni Księżyca i jego zasobów. Konstrukcja pojazdu ma zapewnić 10-letnią eksploatację.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Lunar Cruiser otrzyma elektryczny napęd na wodorowe ogniwa paliwowe i generatory wodoru zasilane światłem słonecznym. Do napędu będą wykorzystywane ogniwa paliwowe zdolne do regeneracji (RFC), a w wyposażeniu znajdą się także panele słoneczne i zbiorniki na wodór i wodę.
Dzięki konstrukcji pojazd jest zdolny do poruszania się zarówno w dzień, jak i w nocy, a wodór będzie pozyskiwany w procesie elektrolizy. Kiedy promieni słonecznych zabraknie, napęd będzie korzystał ze zgromadzonych zapasów, a wodę, będącą efektem ubocznym wytwarzania energii elektrycznej, będzie gromadził w zbiornikach, by ponownie wykorzystać ją w trakcie dni. System jest samowystarczalny i pracuje w obiegu zamkniętym.
Autonomiczna jazda
Pojazd będzie w pełni autonomiczny dzięki technologii LiDAR, która pozwoli na omijanie przeszkód. Ma system nawigacji radiowej, a także system analizujący pozycję gwiazd. W każdej chwili członkowie załogi będą mogli przejąć pełną kontrolę nad jazdą.
Lunar Cruiser jest projektowany tak, by móc poruszać się po regolicie, kraterach i ostrych skałach czy stromych wzniesieniach. We współpracy z firmą Bridgestone powstaną metalowe opony zdolne do jazdy w wyjątkowo trudnych warunkach. Doświadczenia z 70 lat projektowania i produkcji Land Cruisera mają owocować sprawną jazdą w trudnym, ale przede wszystkim całkowicie nieznanym terenie.