Tak rozkradają drogi. GDDKiA podaje przykłady i zachęca do reagowania

Współczesne drogi to zdecydowanie więcej niż tylko asfalt i kilka linii namalowanych białą farbą. Bariery, znaki, oświetlenie - każdy z tych dodatków ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Niestety niektórzy cenią je mniej niż własny zysk.

Tyle zostało z przydrożnej latarni
Tyle zostało z przydrożnej latarni
Źródło zdjęć: © fot. GDDKiA
Aleksander Ruciński

27.05.2022 | aktual.: 14.03.2023 12:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak wynika z doniesień GDDKiA, kradzieże elementów infrastruktury drogowej nie należą niestety do rzadkości. W ostatnich miesiącach zniknęły m.in. elementy ogrodzenia przy drogach szybkiego ruchu w woj. lubuskim i dolnośląskim. Skradziono m.in. bramy wjazdowe, siatki i słupki.

Skalę problemu dobrze oddaje odcinek ekspresówki S3 Nowa Sól Południe - Gaworzyce, z którego zniknęło zabezpieczenie o długości blisko 1,5 km. Ryzyko, że dzika zwierzyna przedostanie się tuż pod koła pędzących pojazdów drastycznie wzrosło.

Co ciekawe, znikają nie tylko płoty i bariery. Amatorzy cudzej własności kradną także elementy odwodnienia, poręcze balustrad, znaki drogowe, transformatory, oświetlenie, systemy zasilania a nawet siatki przeciwśnieżne.

GDDKiA stara się przeciwdziałać kradzieżom znakując elementy infrastruktury specjalnymi mikrocząsteczkami, dzięki czemu łatwiej je później namierzyć. Niestety wciąż nie brakuje osób, które postanawiają zaryzykować, narażając życie i zdrowie wszystkich użytkowników dróg.

Jako kierowcy nie powinniśmy być obojętni na takie zdarzenia i zgłaszać je odpowiednim służbom. GDDKiA zachęca do informowania o kradzieżach jak i ich skutkach pod numerem 19111 (informacja drogowa).

Komentarze (11)