Hamowanie silnikiem: oszczędność i bezpieczeństwo
Hamowanie silnikiem to technika nie tylko dla doświadczonych kierowców. To nieoceniony sposób na oszczędzanie paliwa i zwiększenie bezpieczeństwa podczas jazdy. Są przynajmniej dwie korzyści ze stosowania tej metody.
Hamowanie silnikiem to metoda, która polega na zmniejszeniu prędkości pojazdu poprzez operowanie biegami, bez użycia hamulców. Proces ten jest nie tylko efektywny, ale i prosty – wymaga jedynie odrobiny wprawy i zrozumienia własnego auta.
Podczas zjazdu z górki czy na długich odcinkach autostrad, hamowanie silnikiem może się okazać nieocenione. Wystarczy zdjąć nogę z pedału gazu i pozwolić, aby opór stawiany przez silnik, do którego nie jest wtedy dawkowane paliwo, redukował prędkość. Im niższy jest bieg, na którym jedziemy, tym szybsze jest wytracenie prędkości samochodu. Jednocześnie więc oszczędzamy paliwo i zmniejszamy zużycie układu hamulcowego.
Zadaniem kierowcy jest jedynie wybór odpowiedniego biegu. Im większe wzniesienie, z którego zjeżdżamy, tym niższy bieg należy wybrać. Oczywiście wszystko ma swoje granice i wybierać należy te przełożenia, które są właściwe dla danej prędkości. Próba hamowania "dwójką" przy 140 km/h zakończyłaby się fatalnie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Hamowanie silnikiem największe znaczenie ma podczas jazdy w górach, gdzie może dojść do zagotowania hamulców. To niebezpieczna sytuacja, która może wystąpić podczas długotrwałego i intensywnego używania hamulca. Gdy temperatura w układzie hamulcowym wzrośnie do krytycznych wartości, płyn hamulcowy zaczyna wrzeć, co powoduje utratę ciśnienia w systemie i znacząco zmniejsza zdolność do skutecznego hamowania.
Aby uniknąć zagotowania hamulców, warto zastosować technikę hamowania silnikiem, która znacząco zmniejsza potrzeby używania tradycyjnych hamulców w trudnych warunkach, takich jak zjazdy górskie. Daje to możliwość ochłodzenia układu hamulcowego. Dzięki temu, używając biegu do kontrolowania prędkości, kierowca nie tylko oszczędza paliwo, ale również dba o bezpieczeństwo swoje oraz pasażerów.
Warto pamiętać jeszcze o jednym - hamowanie silnikiem to dobry sposób na łagodne wytracanie prędkości. Gdy trzeba zatrzymać się awaryjnie, nie należy się wahać - noga na środkowy pedał.