Strefa Tempo 30 w Warszawie. Ruszyły konsultacje społeczne
Strefy z ograniczeniem prędkości do 30 km/h funkcjonują w wielu miastach Europy, a także w Polsce. Przykładem jest chociażby Gdańsk. Podobne pomysły dotyczą też Warszawy. Właśnie ruszyły konsultacje społeczne w tej sprawie.
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Celem wprowadzenia stref Tempo 30 jest poprawa bezpieczeństwa na ulicach Warszawy. Szczególnie mowa o drogach osiedlowych, dojazdowych i mniejszych uliczkach, w pobliżu miejsc zamieszkania. Jak donosi Polska Agencja Prasowa, docelowo strefy Tempo 30 mają objąć około 60 proc. ulic i 90 proc. całej powierzchni stolicy.
- Wieloletnie badania prowadzone na całym świecie potwierdzają, że uspokojenie ruchu do prędkości 30 km/h podnosi bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. To powszechnie uznana granica prędkości, przy której 90 procent zdarzeń drogowych nie ma żadnych skutków dla zdrowia – przekonuje Tomasz Dombi, dyrektor Biura Zarządzania Ruchem Drogowym, cytowany przez PAP.
Uspokojony ruch miałby obowiązywać na ulicach pełniących funkcję dojazdową. W przypadku tras tranzytowych i rozprowadzających, limity prędkości miałyby pozostać bez zmian.
- Przy wyznaczaniu stref ruchu uspokojonego w Warszawie bierzemy pod uwagę: klasę dróg, charakter ruchu na nich, ruch pojazdów transportu publicznego i uprzywilejowanych, lokalizacje obiektów często uczęszczanych przez pieszych, obecną sieć ulic o ruchu uspokojonym oraz odległości z wnętrza projektowanych stref do najbliższej drogi o funkcji rozprowadzającej - mówią urzędnicy cytowani przez PAP.
Ostateczne decyzje zostaną poprzedzone konsultacjami społecznymi. Urząd zachęca mieszkańców do wyrażenia swoich opinii podczas czterech zaplanowanych spotkań. Ich harmonogram publikujemy poniżej:
- 15 listopada o 17:30 - na YouTube – możesz oglądać spotkanie i dyskutować na czacie - na platformie ZOOM – możesz zabrać głos w dyskusji z fonią i wizją.
- 22 listopada w godzinach 16 – 19 (można przyjść w dowolnym momencie) - w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej przy alei Armii Ludowej 9 (wejście od podwórka)
- 28 listopada o 17:30 - na YouTube – możesz oglądać spotkanie i dyskutować na czacie - na platformie ZOOM – możesz zabrać głos w dyskusji z fonią i wizją.
- 29 listopada w godzinach 14 – 18 (można przyjść w dowolnym momencie) - w klubokawiarni w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie przy ulicy Nowolipie 25B
Chętni mogą też komunikować się za pośrednictwem poczty elektronicznej, pod adresem [email protected]. Opinie mieszkańców będą przyjmowane do 30 listopada 2022 roku.