Sprzedałeś samochód - rozlicz się z urzędem skarbowym
Prawie zawsze w przypadku zakupu samochodu trzeba zgłosić się do urzędu skarbowego i zapłacić podatek. Nie wszyscy jednak wiedzą, że czasem także sprzedający musi uregulować należność wobec fiskusa. Podpowiadamy kiedy i jak to zrobić.
12.05.2017 | aktual.: 30.03.2023 11:22
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Po zakupie samochodu na umowę kupna-sprzedaży mamy 14 dni na wypełnienie formularze PCC-3 i zapłacenie podatku od czynności cywilno-prawnych. Podatek ten wynosi 2 proc. wartości pojazdu.
Zwolnione z tego obowiązku są osoby, które kupiły auto warte nie więcej niż 1 tys. zł. Warto też wiedzieć, że urzędnicy mogę zakwestionować wartość pojazdu, jeśli dojdą do wniosku, że zadeklarowana na umowie kwota jest zbyt niska.
Ta sytuacja jest oczywista, jednak bywa tak, że osoby sprzedające auto również muszą wybrać się do skarbówki i rozliczyć z fiskusem. Taka sytuacja występuje wtedy, gdy do sprzedaży auta doszło w ciągu 6 miesięcy od zakupu auta.
Ciekawostką jest sam sposób liczenia tego sześciomiesięcznego okresu, ponieważ termin konieczności opłacenia podatku po sprzedaży auta liczony jest od pierwszego dnia kolejnego miesiąca. To oznacza, że jeśli kupimy auto w maju, to półroczny okres upłynie 1 grudnia.
Rozliczenie sprzedaży samochodu przed upływem 6 miesięcy od jego zakupu jest dość proste. Jeśli uzyskaliśmy dochód ze sprzedaży samochodu, to powinien być on wykazany w formularzu PIT-36 w pozycji "Dochody i straty" w wierszu numer 9 "inne źródła". Osoby, które uzyskują dochody tylko z tytułu umowy o pracę i sprzedały auto przed upływem 6 miesięcy, muszą wypełnić PIT-36 i zawrzeć w nim informacje o sprzedaży auta.
Uzyskanie dochodu ze sprzedaży auta podlega opodatkowaniu. W zależności od wysokości zarobków jest to 18 lub 32 proc.). Jako dochód uważna jest różnica pomiędzy kwotą zakupu i sprzedaży auta.
Wszystkie inwestycje i naprawy można ująć w polu przeznaczone na koszty uzyskania przychodu. Warto wiedzieć, że kara za nieuwzględnienie dochodu ze sprzedaży auta może wynosić od 200 do 40 tys. zł.