Prawo: Stłuczka pożyczonym autem
Miałeś kolizję drogową podczas jazdy pożyczonym samochodem? Co na to ubezpieczenie OC? Kto pokrywa koszty wyrządzonych szkód?
29.07.2017 | aktual.: 01.10.2022 19:54
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Istotą ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest odpowiedzialność posiadacza pojazdu mechanicznego za szkodę powstałą w związku z ruchem tego konkretnego pojazdu, którego OC dotyczy. Musimy pamiętać, że polisa OC zawsze przypisana jest do pojazdu, nie zaś do osoby kierującej.
Zgodnie z art. 34 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, będącą następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia.
W związku z tym, jeżeli osoba, której pożyczyliśmy nasz pojazd będzie sprawcą kolizji, to niestety odszkodowanie obciąży polisę OC właściciela samochodu, nie zaś samego kierowcy. Ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest objęta odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która kierując pojazdem mechanicznym w okresie trwania odpowiedzialności ubezpieczeniowej, wyrządziła szkodę w związku z ruchem tego konkretnego pojazdu.
Zakładając sytuację, że kierujący pojazdem wyrządził szkodę umyślnie, w stanie nietrzeźwości albo po innych użyciu środków odurzających, istnieje możliwość, że Zakład Ubezpieczeń będzie dochodził od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania.
Trzeba tu podkreślić, że dla powstania roszczenia zwrotnego Ubezpieczyciela do kierowcy, niezależnie od okoliczności, konieczne jest wcześniejsze wypłacenie przez Zakład Ubezpieczeń odszkodowania za szkodę, za której naprawienie odpowiadał kierowca. Z chwilą spełnienia przez Ubezpieczyciela, odszkodowania na rzecz podmiotu uprawnionego, pierwotna wierzytelność świadczenia wygasa, a w jej miejsce powstaje związane z nią (także w zakresie wysokości) uprawnienie Zakładu Ubezpieczeń do żądania od kierowcy zwrotu spełnionego świadczenia.
Dziękuję za pomoc prawnikom programu prawnicy.trynid.pl udzielających porad prawnych za pośrednictwem telefonu oraz mailowo, a w szczególności Pani adwokat Beacie Biernackiej.*[block position="inside"]1938[/block]