Poradniki i mechanikaPrawo jazdy z kodem 78 to łatwiejsza opcja. Obecnie ma coraz więcej sensu

Prawo jazdy z kodem 78 to łatwiejsza opcja. Obecnie ma coraz więcej sensu

Egzamin na prawo jazdy to bez wątpienia stresujące wydarzenie. Jest jednak sposób, by uczynić je znacznie łatwiejszym i przyjemniejszym. Wystarczy zdecydować się na prawo jazdy z kodem 78, które dziś jest wyjątkiem, a niebawem może być standardem.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © fot. WORD Poznań
Aleksander Ruciński

12.08.2022 | aktual.: 26.11.2024 07:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czym jest kod 78? Ograniczeniem, które dla wielu początkujących kierowców może okazać się szansą lub wybawieniem. Na taką opcję zazwyczaj decydują się obcokrajowcy lub osoby z niepełnosprawnością. Nie brakuje jednak chętnych również wśród typowych kandydatów na kierowców. Dlaczego?

Odpowiedź jest prosta -  łatwiej zdać egzamin, łatwiej też później korzystać z auta ale pod pewnymi warunkami, gdyż kod 78 oznacza możliwość jazdy wyłącznie pojazdem z automatyczną skrzynią biegów. Odpada więc ryzyko zgaśnięcia silnika przy ruszaniu, pomylenia biegów oraz konieczność ich zmiany.

Doświadczonym kierowcom pewnie wyda się to śmiesznie, ale nie brakuje osób, którym obsługa manualnej przekładni sprawia spore trudności i stanowi barierę w zdobyciu upragnionego prawa jazdy. Jest to bowiem element oceniany podczas klasycznego egzaminu.

Przepisy dot. egzaminu na prawo jazdy mówią wprost, że: "…osoba egzaminowana powinna dokonywać zmiany biegu na wyższy w momencie, kiedy silnik osiągnie od 1800 do 2600 obrotów na minutę, a pierwsze cztery biegi powinny być włączone, zanim pojazd osiągnie 50 km/h”. Niestosowanie się do tych wymogów może być więc przyczyną negatywnego wyniku.

Do tego trzeba dodać kwestię hamowania silnikiem, dojeżdżania do skrzyżowania bez sprzęgła czy włączania neutralnego przełożenia. Nie można zapominać również o płynnym zwalnianiu sprzęgła przy ruszaniu, szczególnie pod górę. Jeśli wybierzemy prawo jazdy z kodem 78. wszystkie te kwestie przestaną mieć znaczenie, co powinno ułatwić zdanie egzaminu.

Oczywiście nie ma róży bez kolców. Konieczność jazdy wyłącznie z automatem może być dla wielu sporym ograniczeniem, które trzeba uwzględnić na przyszłość. Z drugiej strony, obecna motoryzacja zmierza w kierunku ograniczenia udziału przekładni manualnych. Nie brakuje producentów, którzy całkowicie zrezygnowali z tego rozwiązania.

Przyszłość zdecydowanie stoi pod znakiem skrzyń automatycznych co oznacza, że kod 78 dziś traktowany jako szansa ale i ograniczenie, za kilka lat, szczególnie w dobie elektryfikacji, może stać się normą i oczywistością.

Komentarze (2)