Poduszka antyzderzeniowa na autostradzie A2 – do czego służy?

Służba Autostrada Eksploatacja zabezpiecza swoich pracowników podczas czynności wykonywanych na autostradzie A2. Tylko w 2019 roku trzykrotnie razy udało się zminimalizować skutki zdarzeń drogowych i zapobiec tragedii. Wszystko dzięki poduszce antyzderzeniowej.

Poduszka antyzderzeniowa
Poduszka antyzderzeniowa
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe
Marcin Łobodziński

04.10.2019 | aktual.: 22.03.2023 17:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Coraz częściej na autostradzie A2 można spotkać sprzęt ze zdjęcia. Jest to odpowiedź na zachowania kierowców, którzy rzadko kiedy zwalniają na odcinkach remontowanych oraz takich, na których wykonuje się jakiekolwiek prace. Jeśli nie zmusza ich do tego kierowca jadący z przodu, zwykle prędkość spada do takiej, by spokojnie mieścić się pomiędzy elementami zwężenia drogi.

W przeprowadzonym w lipcu 2019 roku na autostradzie A2 badaniu ankietowym 71 proc. badanych kierowców przyznało, że zauważyło pracujący na autostradzie sprzęt, lecz jedynie 48 proc. dostosowało prędkość do ustawionego oznakowania. Zaledwie 38 proc. badanych zmniejszyło prędkość do – ich zdaniem – odpowiedniej, a aż 10 proc. uznało, że nie musi zwalniać.

– By zapewnić bezpieczeństwo naszym pracownikom, ale też osobom podróżującym naszą autostradą zdecydowaliśmy się na zakup specjalnych energochłonnych osłon, wyposażonych w tablice sygnalizacyjne, których zadaniem jest zabezpieczenie robót prowadzonych na jezdni autostrady. Tylko w tym roku doszło do trzech zdarzeń, w których poduszka antyzderzeniowa uratowała życie kierowcom – mówi Włodzimierz Matczak, dyrektor Eksploatacji Autostrady w firmie Autostrada Eksploatacja.

– Wypadki, w których kierowcy najechali na tył osłony energochłonnej, pokazały, że sprzęt ten spełnił swoje zadanie. Wszystkie roboty prowadzone na jezdni staramy się w miarę możliwości zabezpieczać tym sprzętem. Nasi pracownicy, korzystający z osłony również czują się bezpieczniej, prowadząc prace na autostradzie — dodaje Włodzimierz Matczak.

Komentarze (6)