Planują 500 fotopułapek. Radaru nie ma, a mandat nawet 4000 zł

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego zapowiedział zainstalowanie urządzeń rejestrujących niebezpieczne zachowania kierowców na przejazdach kolejowych. Kamery mają stanąć w aż 500 lokalizacjach w całej Polsce i mogłyby zostać włączone do systemu CANARD – czyli mandaty byłyby wystawiane automatycznie.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | GITD

16.02.2024 | aktual.: 16.02.2024 12:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W 2023 roku doszło do aż 189 wypadków na przejazdach kolejowych. Mimo szeroko zakrojonych akcji edukacyjnych, poprawy oznaczeń przejazdów i innych inwestycji w środki bezpieczeństwa, liczba niebezpiecznych zdarzeń wzrosła w porównaniu z 2022 rokiem. Liczne nagrania z wypadków i skrajnie nieodpowiedzialnych zachowań kierowców świadczą o tym, że czują się bezkarni, dlatego są skłonni ryzykować wjazd na przejazd przy czerwonym świetle czy nawet opuszczonych szlabanach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wypadki i niebezpieczne zdarzenia na przejazdach kolejowo-drogowych!

Ta sytuacja wymaga pilnej poprawy. Wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych to wciąż jedne z najczęściej występujących zdarzeń w systemie kolejowym. Są one zagrożeniem nie tylko dla kierowców i pieszych, ale także dla maszynistów, obsługi pociągu i pasażerów. W ostatnich latach ponad 30 maszynistów odniosło obrażenia w wypadkach na przejazdach kolejowo-drogowych. Dlatego wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury i PKP Polskimi Liniami Kolejowymi dążymy do tego, aby przynajmniej na 500 przejazdach kolejowo-drogowych kat. D w Polsce wdrożyć nowoczesne systemy monitorujące i automatycznie rejestrujące niebezpieczne zachowanie kierowców.

Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu KolejowegoIgnacy GóraPrezes Urzędu Transportu Kolejowego

Urządzenia rejestrujące miałyby działać na podobnej zasadzie jak fotopułapki GITD w systemie CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym): wykroczenie jest automatycznie rejestrowane i na tej podstawie wystawiany mandat. Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 2022 roku, kierowca musi liczyć się z mandatem, jeśli wjedzie na przejazd kolejowy, gdy:

  • będzie zapalone lub migające czerwone światło na sygnalizatorach,
  • po drugiej stronie nie będzie miejsca do kontynuowania jazdy,
  • po opuszczeniu szlabanów, a także w trakcie ich opuszczania lub podnoszenia.

Jeśli kierowca dopuści się jednego z tych wykroczeń po raz pierwszy, otrzyma 2000 zł mandatu. W przypadku recydywy stawka ulega podwojeniu do aż 4000 zł.

Według deklaracji Ignacego Góry fotopułapki miałyby stanąć przede wszystkim na najniebezpieczniejszych przejazdach, czyli tych oznaczonych krzyżem św. Andrzeja i znakiem stop. 500 fotopułapek wystarczyłoby na zabezpieczenie 10 proc. tego typu przejazdów kolejowych w Polsce. Aby to się wydarzyło i system został włączony do CANARD-u, konieczne są zmiany w prawie. Prezes UTK deklaruje, że w tej sprawie kontaktował się już z Ministerstwem Infrastruktury, ale data wprowadzenia proponowanego rozwiązania jeszcze nie jest znana.

mandatfotopułapkacanard
Komentarze (29)