Napis i kilka cyfr. Policjant przeczyta i może dać mandat
Policja coraz częściej informuje o kontrolach drogowych, podczas których funkcjonariusze, którzy dokładnie przyglądają się oponom sprawdzanych pojazdów. Wyjaśniamy, jakie informacje policjanci mogą zdobyć, tylko zerkając na ogumienie.
Na oponach znajduje się wiele różnych oznaczeń i napisów, które mogą zdradzić pewne szczegóły na temat naszego pojazdu podczas kontroli drogowej. Co więcej, czasem mogą nas nawet wpędzić w kłopoty. Policjant, który dokładnie sprawdza każde koło, może odczytać wiele informacji.
Co można wyczytać z opony?
Jedną z najważniejszych informacji jest model opony. Każdy kierowca powinien pamiętać, że na jednej osi pojazdu powinny być założone opony tego samego rodzaju, co oznacza, że musi to być ten sam model, rozmiar oraz indeksy. Data produkcji opony nie ma znaczenia, pod warunkiem że powyższe parametry są zgodne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ale co, jeśli na jednej osi mamy różne opony?
W takim przypadku konieczne jest udowodnienie, że jest to wynik przypadku, na przykład przebicia opony. Jeśli mamy przebitą oponę w bagażniku i pokażemy ją funkcjonariuszowi, ten prawdopodobnie zrezygnuje z wystawienia mandatu czy zatrzymania dowodu rejestracyjnego.
Czy data produkcji opony jest ważna?
Innym aspektem, na który funkcjonariusz może zwrócić uwagę, jest data produkcji opon. W polskim prawie nie ma żadnych konkretnych wymagań dotyczących wieku opon, ale jeśli policjant zauważy, że opony są bardzo stare, może zacząć dokładniej przyglądać się ich bieżnikowi.
Jest to rzadkość, aby opona, która ma 8-10 lat, była w dobrym stanie. Zazwyczaj takie opony mają nierównomiernie zużyty bieżnik lub wyraźne uszkodzenia. Jeśli policjant zauważy coś, co wzbudzi jego wątpliwości podczas kontroli, może zatrzymać dowód rejestracyjny i skierować nas na dodatkowe badanie techniczne.
Warto przypomnieć, że dopuszczalna wartość bieżnika to 1,6 mm. Jednak drugą cechą dopuszczającą opony do użytku jest wskaźnik zużycia (TWI). W momencie, gdy opona zużyje się do wskaźnika, to nawet jeśli grubość bieżnika przekracza 1,6 mm, i tak uznaje się oponę za zużytą.
Mandat za opony
W świetle przepisów obowiązujących od 2022 r. maksymalna kwota mandatu to już nie 500 zł, ale 3000 zł. I właśnie nawet tyle może wystawić policjant, jeśli stwierdzi "wykroczenie przeciwko innym przepisom", zgodnie z art. 97 kodeksu wykroczeń, a do nich należy m.in. niewłaściwy stan pojazdu. Jeśli opony będą nadawały się już tylko na śmietnik, to właśnie taką karę możemy otrzymać.