Nalepka na szybie wciąż dzieli kierowców. Kiedy grozi mandat?
Od 4 września 2022 roku urzędy zrezygnowały z wydawania nalepek kontrolnych, które wcześniej trzeba było umieszczać na szybie samochodu. Posiadanie takich nalepek również nie jest już wymogiem prawnym. Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach.
Wraz z dniem 4 września 2022 r. nalepki kontrolne, dotychczas obowiązkowe, przestały być wymagane prawem. Niektórzy kierowcy zdecydowali się na ich usunięcie, inni zostawili je na szybie.
Jak to się ma do tablic rejestracyjnych? Aktualnie, jeśli samochód zarejestrowany w Polsce zmienia właściciela, nowy nabywca ma możliwość wymiany tablic rejestracyjnych na nowe. Jeżeli skorzysta z tego prawa, otrzyma nowe "blachy" z nowymi numerami. Pojawia się pytanie: czy można zostawić na szybie nalepkę kontrolną należącą do poprzedniego właściciela?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jest duże prawdopodobieństwo, że takie sytuacje będą coraz powszechniejsze. Wielu kierowcom po prostu nie chce się usuwać starych nalepek pozostawionych przez wcześniejszych właścicieli, mimo że nie są one już konieczne. Tak dzieje się z autami posiadającymi stare winiety z Austrii czy Szwajcarii. Podobnie będzie zapewne z nalepkami kontrolnymi. Czy można dostać mandat za nieusunięcie takiej nalepki po zmianie numerów rejestracyjnych?
– Nie. Aktualne przepisy nie nakładają obowiązku posiadania nalepki kontrolnej. Co za tym idzie, policja nie będzie interesować się tym, co jest widoczne na pozostawionej nalepce – powiedział Autokult.pl sierż. sztab. Damian Sokołowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Tak więc, przerejestrowując samochód, możemy pozostawić starą nalepkę na szybie lub ją usunąć. Decyzja ta jest niezależna od tego, czy właściciel zdecyduje się wymienić tablice rejestracyjne na nowe, czy pozostawi dotychczasowe. Numer rejestracyjny na tablicach i nalepce nie musi być zgodny.
Kiedy nieodpowiednia nalepka na szybie skłoni policjanta do nałożenia mandatu?
Funkcjonariusz policji może nałożyć mandat tylko wtedy, gdy na samochodzie zarejestrowanym w Polsce znajdzie nalepkę identyfikującą inne państwo, na przykład "D" dla Niemiec, "F" dla Francji czy "CH" dla Szwajcarii. Taryfikator mandatów przewiduje karę w wysokości 100 zł za umieszczenie na pojeździe znaku określającego inne państwo niż to, w którym pojazd został zarejestrowany. Mandat grozi także za naklejkę z wulgarną treścią.