Kino samochodowe: 15 ciekawostek o filmie Powrót do przyszłości II

Dziś jest 21 października 2015 roku. Dokładnie w tym dniu Marty McFly wylądował z Dr Emmettem Brownem i Jennifer Parker w filmowej przyszłości. Dlatego przyjrzeliśmy się filmowi i znaleźliśmy kilka ciekawostek na jego temat.

Kino samochodowe: 15 ciekawostek o filmie Powrót do przyszłości II
Mariusz Zmysłowski

21.10.2015 | aktual.: 02.10.2022 09:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Powrót do przyszłości II (1989) - twórcy i obsada

Reżyseria: Robert Zemeckis

Scenariusz: Bob Gale

Zdjęcia: Dean Cundey

Muzyka: Alan Silvestri

Montaż: Harry Keramidas, Arthur Schmidt

Obsada: Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson, Thomas F. Wilson, Elisabeth Shue

Powrót do przyszłości II - ciekawostki (tekst może zawierać spoilery)

  1. Początkowo film miał nazywać się Paradox. Tytuł pojawia się na klapsach przed wcześnie nakręconymi scenami, które można obejrzeć w materiałach dodatkowych na specjalnych wydaniach DVD.
  1. Zemeckis nie planował drugiej części. Przyznał, że gdyby wiedział, że powstanie drugi film, nie umieściłby na końcu pierwszego Jennifer w wehikule czasu - postacią centralną miał być i tak Marty i chciano jej rolę w fabule ograniczyć do minimum. Dlatego w Powrocie do przyszłości II została ona ogłuszona na wstępie przez doktora.
  1. Gdy na początku filmu DeLorean cofa po ulicy by wystartować do lotu, w chromowanej tablicy rejestracyjnej z przyszłości odbija się kamera.
  1. Niebieska gitara wisząca nad automatem Wild Gunman w barze Cafe 80's to Paul Reed Smith, na którym starsza wersja Marty'ego gra później w domu.
  1. Efekt lotu na deskolotkach został uzyskany w prosty sposób - deski wykonane z drewna zostały przymocowane do butów aktorów. Ci z kolei byli podwieszeni na planie na linach, które usunięto w postprodukcji.
  1. Ponieważ deskolotki unieruchomiły nogi aktorów, między ujęciami musieli oni być noszeni przez obsługę
  1. Samochód, którym Griff Tannen jeździ w przyszłości to zmodyfikowane BMW 633CSi, pochodzące z przełomu lat 70. i 80.
  1. Córka Marty'ego i Jennifer jest grana przez Michaela J. Foxa. Występuje między innymi w 1:14 w poniższym klipie:

Back to the Future Part 2 (4/12) Movie CLIP - Welcome Home, Jennifer (1989) HD

  1. Pomijając ponownie wykorzystane sceny z pierwszej części, jest to jedyny film z całej trylogii, w którym Marty ani razu nie prowadzi DeLoreana.
  1. Do kręcenia scen nagrywanych z większego dystansu użyto DeLoreana w skali 1:15.
  1. Futurystyczna taksówka, która przewozi Biffa na osiedle, na którym mieszka w przyszłości Marty to Citroën DS, który obecnie, czyli w roku, w którym ma miejsce akcja, jest już klasykiem. To kolejne wykorzystanie samochodu pochodzącego z czasów wcześniejszych niż data produkcji filmu, do stworzenia auta z przyszłości.
  1. W filmie wykorzystano samochód z filmu Łowca androidów - Spinnera. Widać go przez chwilę kiedy Marty ucieka na deskolotce niedługo po przylocie do przyszłości.
  1. W filmie Powrót do przyszłości II pojawia się także StarCar z Ostatniego gwiezdnego wojownika.
  1. Gdy Biff wraca z przeszłości, w której wręczył samemu sobie Almanac i wysiada z DeLoreana ewidentnie źle się czuje, jest obolały. Dzieje się z nim to samo, co z Martym, gdy w pierwszej części znikał w wyniku splotu wydarzeń, przez które mógł się nigdy nie urodzić. Wynika to z faktu, że przeszłość, którą sam sobie stworzył, czyniąc się bogatym, kończy się dla niego w 1996 roku, gdy Lorraine zabija jego (w tamtej rzeczywistości swojego męża), bo ma dosyć małżeństwa z tyranem. Jego zniknięcie jest pokazane na wyciętej scenie:

Back To The Future Part II Deleted Scene - Old Biff Vanishes (1989) Movie HD

  1. W samochodzie Biffa w różnych scenach w trakcie rozmowy z jego własną starszą wersją lusterko wsteczne w jednych ujęciach występuje, w innych go nie ma. Brakuje go np. w trakcie rozmowy w garażu, gdy kamera kręci od przodu samochodu.

Tapety z DeLoreanem DMC-12

Pełna rozdzielczość
Pełna rozdzielczość
Pełna rozdzielczość
Pełna rozdzielczość
Pełna rozdzielczość
Pełna rozdzielczość
Pełna rozdzielczość
Pełna rozdzielczość
Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (6)