Kino samochodowe: 20 ciekawostek o filmie Szybcy i wściekli

Szybcy i wściekli to film, który zapoczątkował wielką serię i spopularyzował nielegalne wyścigi oraz zwiększył zainteresowanie modyfikowaniem wozów. Być może styl przedstawiony w filmie z Paulem Walkerem i Vinem Dieslem nie należy do najbardziej wysmakowanych, ale ponieważ w pewien sposób przyczynił się on do szerzenia kultury motoryzacyjnej, zasługuje na przypomnienie. Oto 20 ciekawostek na temat tego obrazu.

Kino samochodowe: 20 ciekawostek o filmie Szybcy i wściekli
Mariusz Zmysłowski

19.10.2015 | aktual.: 02.10.2022 09:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szybcy i wściekli (2001) - twórcy i obsada

Reżyseria: Rob Cohen

Scenariusz: Gary Scott Thompson, David Ayer, Erik Bergquist

Zdjęcia: Ericson Core

Muzyka: Brian Wayne Transeau (BT)

Montaż: Peter Honess

Obsada: Paul Walker, Vin Diesel, Jordana Brewster, Michelle Rodriguez

Szybcy i wściekli - ciekawostki (tekst może zawierać spoilery)

  1. Początkowo film miał nazywać się Redline, jednak w trakcie produkcji wytwórnia kupiła prawa do nazwy Fast and Furious od Rogera Cormana. Film reżysera kina klasy B to obraz z 1955 roku. Możecie go obejrzeć w całości na YouTube:

Roger Corman nie chciał pieniędzy za prawa do nazwy. Wolał otrzymać od Universal Studios surowe materiały filmowe, które mógł wykorzystać na własne potrzeby. Tytuł Redline został wykorzystany w filmie z 2007 roku. Jego polska nazwa to Linia ryzyka. Brawo dla dystrybutora - tłumaczenie godna Szklanej pułapki i Wirującego seksu.

  1. Niektórzy zarzucają, że film jest kopią Na fali (1991) z Keanu Reevesem i Patrickiem Swayze, gdzie surfing został zastąpiony wyścigami samochodowymi. Filmy łączy nie tylko zarys fabuły, ale także bar Neptune's Net, który pojawił się w obydwu produkcjach. W rzeczywistości inspiracją był artykuł z magazynu Vibe o nielegalnych wyścigach samochodowych w Nowym Jorku.
  1. Do roli Briana O'Connora byli brani pod uwagę także Mark Wahlberg, Christian Bale i Eminem.
  1. W roli Mii Toretto oprócz Jordany Brewster rozważane były także Natalie Portman, Sarah Michelle Gellar, Kirsten Dunst, Bijou Phillips i Jessica Biel.
  1. Michelle Rodriguez (w filmie Letty) i Jordana Brewster (Mia Toretto) przed nagraniem nie miały prawa jazdy. Obie aktorki odbywały kurs gdy film już był już kręcony.
  1. W trakcie próby Mitsubishi Eclipse'a wykonanej przez Briana widać zmiany biegów na 2, 3, 4, 5 i 6, po czym słychać, że bohater zmienia przełożenie jeszcze raz. To oznaczałoby, że ten Eclipse był wyposażony w ręczną, 7-biegową skrzynię.
  1. Reżyser filmu Rob Cohen jest widoczny przed pierwszym wyścigiem. Gra dostawcę pizzy.
  1. Pierwszy wyścig prawdopodobnie odbywa się na dystansie 1/4 mili. Powinien więc trwać mniej więcej 10 sekund, ale w filmie zajmuje około 2 minuty, przy czym prędkości maksymalne sięgają około 150 mph, czyli ponad 240 km/h.
  1. Po wyścigu Mitsubishi Eclipse Briana ma poważnie uszkodzony silnik, co jest wspomniane w trakcie dyskusji o wygrywaniu (film poniżej). To nie przeszkadza bohaterowi w dokonaniu spektakularnej ucieczki przed policją.

The Fast and the Furious (2001) - Winning's Winning Scene (2/10) | Movieclips

  1. W trakcie wyścigu Brian uszkodził nie tylko silnik. Stracił on też podłogę po stronie pasażera. To wydaje się nie przeszkadzać Dominicowi, którego Brian ratuje przed policją, zabierając go właśnie na miejsce pasażera.
  1. Na potrzeby filmu poproszono właścicieli domów w okolicy, w której miał mieszkać filmowy Dominic Toretto, by przemalowali domy na stonowane barwy, co miało sprawić, że kolorowe samochody będą bardziej się wyróżniać.
  1. W wielu scenach biorą udział prawdziwi miłośnicy nocnych wyścigów. W sumie przy realizacji filmu z ekipą współpracowało około 200 takich kierowców.
  1. W trakcie Race Wars wykorzystano około 1500 samochodów.
  1. Kiedy Letty startuje w wyścigu na pustyni w trakcie dialogu z oponentem ma ona w samochodzie czarny kubełkowy fotel. Po chwili to się zmienia. Tuż przed startem ma ona standardowy, szary fotel.

The Fast and the Furious (2001) - Race Wars Scene (5/10) | Movieclips

  1. W trakcie wyścigu z Hondą S2000 Volkswagen Jetta Jessego nie ma zamontowanych na przednich tarczach hamulcowych zacisków. Widać to w 1:00 poniższego klipu, tuż przed startem.

The Fast and the Furious (2001) - Jesse Races Tran Scene (6/10) | Movieclips

  1. Kierowca Ferrari F355 Spider to Neal H. Moritz, producent Szybkich i wściekłych.

The Fast and the Furious(2001) Ferrari vs Toyota Supra DRAG RACE

  1. W scenie wyścigu między Brianem a Dominikiem oddzielnie nagrano ujęcie samochodów przejeżdżających przed pociągiem i sam pociąg wjeżdżający na przejazd. Dopiero w montażu uzyskano efekt minimalnego uniknięcia zderzenia.
  1. W trakcie wypadku następującego chwilę po powyższej scenie, w Suprze widoczna jest klatka bezpieczeństwa, która nie występuje we wcześniejszych ujęciach. Można to zaobserwować w 2:33 w poniższym klipie:

The Fast and the Furious (2001) - Brian Races Dominic Scene (10/10) | Movieclips

  1. W tym samym momencie, w którym widoczne są wyżej wspomniane wzmocnienia, bardzo wyraźnie widać też kask na głowie kaskadera zasiadającego w miejscu Vina Diesla.
  1. Zniszczony po dachowaniu Dodge Charger został wykorzystany jako zezłomowane auto w jednej z pierwszych scen filmu Garbi - superbryka z 2005 roku.
Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (10)