Jeep Cherokee
Jeep Cherokee jest amerykańską legendą motoryzacji, produkowaną nieprzerwanie od 1974 roku łącznie w pięciu wersjach. Przy tworzeniu tego sportowego samochodu, który ewoluował w terenówkę, a następnie w SUV-a (Sport Utility Vehicle, połączenie luksusowego auta osobowego z terenowym), uczestniczyły m.in. takie gigantyczne koncerny, jak American Motors, Chrysler czy Fiat.
Jeep Cherokee – dane techniczne
Jeep Cherokee jest nietypowym kombi klasy wyższej średniej. SUV posiada 2-5 drzwi, 5 siedzeń i bagażniki o pojemnościach pomiędzy 412 a 2030 litrów (i to przy złożonych siedzeniach). Wymiary Jeepa Cherokee wynoszą 4200-4626 mm długości, 1725-1904 mm szerokości, 1623-1897 mm wysokości, a jego waga całkowita to maksymalnie 2495 kilogramów.
Najwyższa prędkość, jaką może osiągnąć Jeep Cherokee wynosi 180 kilometrów na godzinę, a rozpędzenie się do setki zajmuje mu przeciętnie 10,5 sekundy. Przednie zawieszenie Jeepa Cherokee to sprężyny i gazowe amortyzatory, tylne – resory piórowe, wspierane przez parę amortyzatorów gazowych i łączniki. We wszystkich generacjach Jeepa Cherokee stosowano zarówno skrzynie biegów automatyczne (przeważnie), jak i manualne.
Jeep Cherokee – spalanie i silnik
Spalanie Jeepa Cherokee utrzymuje się się średnio pomiędzy 9,1 a 13 litrów benzyny bądź ropy na 100 kilometrów w cyklu mieszanym. Jeep Cherokee w wersji diesel może natomiast spalić na trasie 7,7 litra paliwa na 100 kilometrów, podczas jazdy po mieście 12,2 litra. Silnik napędzany benzyną (4 litrowy z 178 KM) spala nawet do 22 litrów paliwa w trakcie poruszania się po mieście.
Silnik jeepa Cherokee to maksymalnie 6 cylindrów, pojemności od 2 do 4 litrów, od 80 do 272 KM i moc 59-200 kW. Moment obrotowy układu napędowego Jeepa Cherokee waha się pomiędzy 195 a 460 Nm. W większości modeli dominuje napęd na wszystkie cztery koła, co doskonale sprawdza się podczas jazdy off road, do której Jeep Cherokee jest wprost stworzony.
Jeep Cherokee – opinie
Jeep Cherokee nie jest pojazdem dla oszczędnych użytkowników wyłącznie dróg aglomeracji miejskich. Względy ekonomiczne nie mogą jednak przysłonić ewidentnych zalet Jeepa Cherokee: ten osobowy SUV świetnie sprawdza się w każdych warunkach atmosferycznych, drogowych i na wszystkich podłożach. Nadaje się w teren i na drogi utwardzone i stanowi idealny drugi samochód w gospodarstwie domowym. Jeep Cherokee nie charakteryzuje się awaryjnością, części są zresztą ogólnie dostępne i niezbyt kosztowne. Mógłby być nieco lepiej wyciszony, co niekiedy daje się we znaki poza miastem, ale do takiego poziomu hałasu da się przyzwyczaić.