Jakie opony wybrać — sezonowe czy całoroczne? Wady i zalety obydwu rozwiązań
Pewnie nieraz zastanawiałeś się jakie opony są najlepsze, sezonowe czy całoroczne. Istnieją wady i zalety obu tych rozwiązań, aby się ich dowiedzieć, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.
12.03.2021 | aktual.: 16.03.2023 14:18
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czym się różnią opony sezonowe od całorocznych
Opony letnie, jak i zimowe różnią się mieszanką, z jakiej są stworzone. Opony całoroczne dodatkowo w swojej budowie bardzo przypominają tzw. "zimówki". Guma opon letnich pozwala na prawidłowe ich użytkowanie tylko przy temperaturze do ok. 7 stopni Celsjusza na plusie. Dlatego stosujemy je, gdy nastają te cieplejsze miesiące w roku, czyli od wiosny do nawet późnej jesieni. W budowie, opony letnie, zimowe oraz całoroczne różnią się ilością lameli, czyli nacięć w blokach bieżnika. Znając więc poszczególne rodzaje bieżników, jest się w stanie odróżnić rodzaje ogumienia.
Opony sezonowe — wady i zalety
Jak wszystko, opony sezonowe mają wady i zalety. Warto się im przyglądnąć jeszcze przed kupnem. Biorąc pod uwagę budowę opon letnich, można wyróżnić łagodny obrys kontury opony. Ten okrągły kontur zezwala na niskie opory toczenia oraz dużą przyczepnością, Z naciskiem, tylko na suchej powierzchni. Opony letnie, dzięki takiemu zabiegowi, zmniejszają zużycie paliwa przez silnik. Co to za tym idzie, rzadsze tankowanie, więc mniejsze koszty. Co więcej, jeśli dany kierowca lubi dynamiczną jazdą, a chce zapewnić sobie i pasażerom bezpieczeństwo, powinien postawić tylko na opony sezonowe. Niestety opony sezonowe mają także wady:
- przy zakupie opon letnich, należy liczyć się z zakupem opon zimowych,
- konieczność regularnej zmiany w serwisie.
Opony całoroczne — wady i zalety
Opony na cały rok mają wiele zalet. Jednak ta jedna, najlepsza, przemawia za ich nabyciem najbardziej, mianowicie wygoda. Opony wielosezonowe możemy wykorzystywać przez wszystkie 12 miesięcy.
Oprócz tego opony całoroczne są dobrym pomysłem, gdy:
- Zwykle kierowca porusza się zachowawczo, nie wykonując przy tym gwałtownych manewrów.
- W ciągu roku dany samochód nie pokonuje dystansu większego niż 13 tys. kilometrów.
- Auto przemierza głównie miejskie trasy, gdy zimą droga jest systematycznie odśnieżana.
Opony wielosezonowe przez mocne barki w bieżnikach zapewniają dobrą przyczepność zimą, jednak przy wyższych temperaturach powodują szybsze zużywanie bieżnika. Co skutkuje również szybszym zużyciem paliwa. Poza tym opony całoroczne trudniej radzą sobie w warunkach zimowych poza miastem, gdzie nie zawsze drogi są przystosowane do bezpiecznej jazdy samochodem. Niezależnie od tego, na jakie opony samochodowe zdecydujesz się w ostateczności - czy całoroczne czy sezonowe, kupuj je w sprawdzonych sklepach internetowych, jak Autobuty.pl. Będziesz miał wtedy pewność, że otrzymasz opony dobrej jakości!