Poradniki i mechanikaJak samodzielnie sprawdzić świece żarowe?

Jak samodzielnie sprawdzić świece żarowe?

Kierowcy pojazdów z silnikami Diesla przypominają sobie o obecności świec żarowych podczas silnych mrozów, zwłaszcza wtedy, gdy auto nie chce zapalić. Diagnostyka świec nie jest skomplikowana, dlatego można ją przeprowadzić nawet samemu.

Jak samodzielnie sprawdzić świece żarowe?
Źródło zdjęć: © fot. Shutterstock / Joyseulay
Maciej Gis

11.12.2019 | aktual.: 22.03.2023 17:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W nowoczesnych autach o problemach ze świecami żarowymi informuje pokładowa elektronika. W starszych modelach diagnostykę należy przeprowadzić samemu lub zlecić weryfikację mechanikowi, np. podczas okresowego serwisu.

Prostym sposobem na weryfikację stanu świec jest użycie tzw. kontrolki z żarówką. Jeden koniec przewodu podłącza się do dodatniego bieguna akumulatora samochodowego, drugi zaś do końcówki świecy. Jeśli świeca nie jest uszkodzona, to przez kontrolkę powinien popłynąć prąd. Stosując tę metodę, należy pamiętać, że w przypadku świec niskonapięciowych taki pomiar może je uszkodzić. Tego typu świec lepiej też nie sprawdzać za pomocą napięcia również wtedy, gdy są wymontowane z silnika.

Do weryfikacji stanu świec można użyć także amperomierza, który należy założyć na przewody zasilające. Amperomierz trzeba podłączyć szeregowo, by sprawdzić przepływ prądu przez układ. Jeśli czujnik wskaże zero, to oznacza, że świeca jest przepalona.

W niektórych samochodach świece można zweryfikować bez demontażu, za pomocą komputera diagnostycznego. To bodaj najwygodniejsze rozwiązanie, szczególnie gdy pojawia się problem z dostępem do świec.

Przy wymianie świec żarowych nie należy ograniczać się tylko do tej uszkodzonej i zmienić od razu komplet. W niedługim czasie także i one uległyby uszkodzeniu. Taki zapobiegliwy serwis – w dłuższej perspektywie – będzie korzystny finansowo. Ceny świec żarowych mieszczą się zwykle w przedziale 40-140 zł za sztukę.

Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (2)