Świece żarowe - jak wykręcić urwaną świecę bez demontażu głowicy silnika?
Wśród wielu możliwych usterek silników wysokoprężnych jedną z najczęściej występujących i trudnych w usunięciu są awarie świec żarowych. Przy wykręcaniu uszkodzonych świec łatwo je urwać. Co wtedy zrobić? Czy można usunąć urwaną świecę w inny sposób niż przez demontaż głowicy?
04.10.2012 | aktual.: 30.03.2023 12:09
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Świece żarowe są nieodłącznym elementem silnika o zapłonie ZS (Diesla). Ich rolą jest podgrzewanie powietrza w komorze wstępnej lub komorze spalania w celu umożliwienia samozapłonu mieszanki. Świece żarowe spotkamy zarówno w starszych, jak i nowszych silnikach.
Pracują one przy uruchomieniu jednostki napędowej oraz w nowszych silnikach przez krótki czas podczas jazdy przy zimnym silniku. Warto zauważyć, że im bardziej zużyty jest układ wtryskowy samochodu, tym bardziej do zapłonu potrzebne jest ciepło uzyskiwane od świec żarowych. Więcej o samych świecach żarowych dowiecie się z artykułu Artura.
To sprawia, że najwięcej pracy z podgrzewaniem świece żarowe mają w zimie. To wtedy widać najwięcej problemów i niesprawności z nimi związanych. Przed zimą wielu kierowców decyduje się na ich wymianę.
Jednak, zdawałoby się, prosta czynność potrafi sprawić wiele problemów. Często bowiem zdarza się, że świec nie można wykręcić, bo są zapieczone lub urywają się w trakcie odkręcania. Nie ma na to reguły i jest to niezależne od działania mechaników. Jeżeli świeca żarowa ma się urwać, to i tak do tego dojdzie. Są modele aut, w których istnieje podwyższone ryzyko takiego obrotu sprawy.
Do najczęściej spotykanych awarii tego typu dochodzi w silnikach Mercedesa (CDI), Oplach z silnikami DTI i CDTI oraz w Toyotach z jednostkami D4D. Urwaniu świecy żarowej sprzyja fakt, że wielu producentów konstruuje świece długie i cienkie, z gwintami M8 i M10.
Najgorzej w tym wszystkim ma klient. Kiedy przyprowadza samochód do warsztatu na wymianę świec żarowych, rzadko kiedy dostaje informację, że istnieje ewentualność niepowodzenia. Z kolei mechanicy nie są winni urwaniu świec. Powstaje zatem sytuacja patowa, w której to klient narażony jest na wysokie koszty.
Warto podkreślić, że usunięcie takiej świecy często nawet dla pracowników autoryzowanego serwisu jest bardzo trudne. Problemem są głównie koszta. Urwana świeca żarowa oznacza, że pozostałą część należy wyjąć od strony głowicy silnika. Oznacza to konieczność jej zdjęcia, a to generuje duże wydatki. Nierzadko zdjęcie głowicy w aucie wysokiej klasy to 5000-6000 zł.
Okazuje się jednak, że pojawiło się również na rynku polskim rozwiązanie, które eliminuje tę niedogodność. Mowa o wykręcaniu świec żarowych specjalnymi narzędziami. Zestaw takich narzędzi można oczywiście kupić, ale jest bardzo drogi – kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego warto powierzyć tę usługę mechanikom, który przyjadą ze wspomnianym narzędziem i wykręcą świece bez zdejmowania głowicy.
Jak zatem prawidłowo wykonać taką wymianę za pomocą specjalistycznych narzędzi? Po pierwsze należy używać narzędzi przystosowanych do konkretnych silników. Na szczęście producent wyposaża mechaników w cały potrzebny zestaw z różnymi końcówkami, co pozwala na naprawę praktycznie wszystkich modeli silników.
Po drugie po wyjęciu świecy konieczne jest oczyszczenie otworu w głowicy na żarnik świecy. Kolejnym etapem jest frezowanie gniazda świecy w głowicy. Problem może być też z samym gwintem. Jeśli świeca była zapieczona, to uszkodzony mógł zostać gwint – na świecy albo w głowicy. W pierwszym wypadku konieczne jest odświeżenie gwintu gniazda świecy lub zamontowanie wkładki z nowym gwintem. W drugim przypadku trzeba poprawić gwint gwintownikiem w głowicy.
Ważne jest oczyszczenie gwintów przed ponownym montażem. Jeśli nie zostanie to wykonane poprawnie, to świece mogą ulec zapieczeniu. Aby tego uniknąć, smaruje się gwint nowej świecy specjalnym smarem. Później świecę należy dokręcić kluczem dynamometrycznym z wartością zalecaną przez producenta (zazwyczaj 10-25 Nm). Ostatnim etapem jest sprawdzenie szczelności dokręcenia.
Okazuje się, że w praktyce metoda ta daje bardzo dobre wyniki. Dzięki zastosowaniu narzędzi dedykowanych nie ma potrzeby zdejmowania głowicy, co skutkuje naprawą około dziesięciokrotnie tańszą i szybszą. Koszt wykręcenia jednej świecy żarowej to około 300-500 zł netto. Koszt zależy głównie od typu silnika, dostępu do świec oraz tego, czy ktoś już wcześniej próbował się z nimi mocować.
Ciekawe w takim sposobie naprawy jest to, że mechanik dysponujący zestawem narzędzi jest mobilny i może bez problemu dojechać do klienta. Oznacza to, że nie trzeba transportować lawetą niesprawnego samochodu, co znacznie ogranicza wydatki i podnosi standard takiej usługi.
W przypadku zaistnienia takiej awarii warto powierzyć usługę wykręcenia świec żarowych profesjonalistom. Istnieją zakłady, które specjalizują się właśnie w usuwaniu takich usterek. Wyspecjalizowane firmy mają zazwyczaj całe zestawy narzędzi, do różnych marek i z różnymi uchwytami. To ważne, ponieważ każdy przypadek urwania świecy jest inny, przez co często trzeba stosować rozwiązania niestandardowe.
Za pomoc w realizacji artykułu dziękuję firmom Mechaniq oraz Makotechnika.