TestyFordFord Fiesta 1,4 Duratec Trend SVP - tego chcieliście [test autokult.pl]

Ford Fiesta 1,4 Duratec Trend SVP - tego chcieliście [test autokult.pl]

Często w komentarzach pod testami narzekacie na to, że do naszej redakcji trafiają przede wszystkim bogato wyposażone wersje samochodów, na które mało kto się decyduje. Dlatego tym razem postanowiliśmy wycisnąć ostatnie poty z zupełnie zwyczajnego Forda Fiesty.

Ford Fiesta 1,4 Duratec Trend SVP - tego chcieliście [test autokult.pl]
Mariusz Zmysłowski

27.02.2013 | aktual.: 18.04.2023 13:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Często w komentarzach pod testami narzekacie na to, że do naszej redakcji trafiają przede wszystkim bogato wyposażone wersje samochodów, na które mało kto się decyduje. Dlatego tym razem postanowiliśmy wycisnąć ostatnie poty z zupełnie zwyczajnego Forda Fiesty.

Dla każdego

To miejskie auto jest na rynku już od wielu lat, dlatego zna je chyba każdy. To jeden z najważniejszych graczy segmentu B. Fiestę kupują wszyscy – firmy, samotni faceci, matki z dziećmi, starsi ludzie, młodzi kierowcy - i tak można wymieniać w nieskończoność. Właśnie na tym polega fenomen tego Forda. Jest do bólu uniwersalny. Jego dynamiczna sylwetka spodoba się kierowcy, który oczekuje od samochodu czegoś więcej niż tylko czterech kółek do przemieszczania się z punktu A do punktu B.

Ford Fiesta 1,4 Duratec Trend SVP - test

Z drugiej strony ostre przetłoczenia, światła wyciągnięte piekielnie głęboko w maskę i dosyć muskularne nadkola nie będą przeszkadzać osobom konserwatywnym. Nawet wielka paszcza wyglądająca tak, jakby Fiesta planowała zjeść na śniadanie wszystko, co stanie jej na drodze, nie będzie wadzić. Mimo garści zwariowanych dodatków wystarczyła szczypta zwyczajności, by Ford był w stanie sprzedać to auto sympatycznej, starszej pani, która samochodem jeździ do kościoła oraz z kotkiem do weterynarza.

Obraz

Mnie Fiesta przypadła do gustu dzięki swojemu mniej grzecznemu obliczu. Chociaż jest to tak proste auto, pierwszego dnia po otrzymaniu kluczyków oglądałem je dosyć długo. Nie zrozumcie mnie źle – nie uważam Fiesty za cud współczesnego designu. Jednak cenię Forda za to, że chociaż nie należy do segmentu premium, a cena również nie wyżyma ostatnich pieniędzy z portfela, to stworzył samochód wyglądający naprawdę atrakcyjnie.

Wnętrze prezentuje się dobrze, chociaż już nie tak rewelacyjnie jak karoseria. Da się w nim poczuć powiew jakości przygotowanej pod przeciętnego Kowalskiego. Pełno tu plastików, niekoniecznie dobrej jakości. Są one jednak dobrze spasowane, a ich kształt przypomina, że nie siedzi się w pierwszym lepszym nudnym toczydełku.

Auto proste, idealne

Mój testowy egzemplarz wyposażono w podstawowy system audio, bez wymyślnych ekranów i komputerów z niestworzonymi (i kompletnie nieprzydatnymi) funkcjami. Zamiast kolorowego, dotykowego panelu, którego można się spodziewać w większości aut testowych, na pokładzie zastałem dwurzędowy wyświetlacz. Pod prostą konsolą służącą do obsługi systemu audio znalazł się ogrom miejsca na instrumenty służące do sterowania klimatyzacją. A ponieważ i ta była najprostsza, jaką widziało wnętrze Fiesty, można było wykonać ją w rozmiarze XXL. Dzięki temu za sterowanie kierunkiem nawiewu odpowiada ogromne pokrętło. Po jego bokach ulokowano dwa nieco mniejsze – sterujące siłą i temperaturą wydmuchiwanego powietrza.

Obraz

Ergonomia to dzięki prostocie rozwiązań mocna strona Fiesty. Kierowca ma łatwy dostęp do wszystkiego, czego mu potrzeba. To również zasługa regulacji kolumny kierownicy w dwóch płaszczyznach. Bez problemu znalazłem idealną dla siebie pozycję. Sądzę, że każdy usiadłby za kierownicą dokładnie tak, jak lubi najbardziej. Na komfort jazdy nie będą też narzekać pasażerowie kanapy. A przynajmniej dopóki będzie ich tylko dwójka. We troje nie będzie już tak kolorowo.

Fiesta kontra zima

Jak widzicie na zdjęciach, tego niedużego Forda przyszło mi testować w zimowych warunkach. Dzięki temu łatwo znaleźć wady, które uwypuklają mrozy, a jednocześnie dostrzec zalety, których nie dałoby się poczuć w lecie.

W środku sierpnia z pewnością nie przydałaby się podgrzewana przednia szyba. O poranku zamiast skrobać lód i przeklinać w myślach nasiąkające wodą rękawiczki, po prostu wsiadłem do auta, uruchomiłem silnik i po chwili lód sam spłynął. Problem zamarzniętych lub parujących szyb w Fieście właściwie nie istnieje.

Ponieważ nie powinno się grzać silnika na postoju, czas ruszać w drogę i delikatnie doprowadzić go do uzyskania prawidłowej temperatury. Wyjeżdżam na ulicę, powoli rozpędzam auto i zerkam na... No właśnie. Mogę zerknąć na obrotomierz, prędkościomierz lub wskaźnik poziomu paliwa. Gdzie jest dodatkowy zegar? Temperatura silnika Fiesty pozostanie dla kierowcy zagadką. Podobnie jak dla mnie powód braku tego wskaźnika. Dlaczego kierowca nie może mieć na pierwszym planie najważniejszych parametrów swojej maszyny? Bo zajmują za dużo miejsca? Prawdopodobnie nigdy się tego nie dowiemy. Można przypuszczać, że nieduża jednostka benzynowa o pojemności 1,4 l grzeje się dosyć szybko. Ciepłe powietrze bucha z nawiewów po przejechaniu kilku kilometrów.

Obraz

Oczywiście Fiesta nie jest jedynym samochodem na rynku, w którym brakuje wskaźnika temperatury. Nie było go również w nowym Renault Clio. Tam jednak póki silnik był zimny, auto wyświetlało niebieską ikonkę ostrzegawczą. W Fieście również jest ostrzeżenie przed mrozem, jednak wyłącznie tym panującym na zewnątrz.

W chłodne dni każdy, kto prowadzi w rękawiczkach, doceni z pewnością duże pokrętła do sterowania nawiewem. Ich znacznych rozmiarów średnice znacząco ułatwiają obsługę.

Jazda ponad przeciętnością

Kiedy silnik już się zagrzeje, resztki zamarzniętego śniegu spłyną po szybach, a przed maską pojawi się pierwszy zakręt, dopiero wtedy przyjdzie pora na poznanie istotnych zalet tego samochodu. Zapomnijcie o udanej stylistyce. Nie myślcie o dobrej ergonomii. Chwyćcie pewnie za kierownicę i pozwólcie zawieszeniu zrobić to, co do niego należy. Pierwszy szybciej pokonany łuk zweryfikuje poziom umiejętności kierowcy. Albo jego głupoty. Fiesta kusi bowiem swoim potencjałem. Pozwala na znacznie więcej, niż można się spodziewać. Nawet jeśli poczujecie, że dla Was to już kres możliwości, ona i tak pociągnie do jeszcze szybszego pokonania łuku. I znowu zrobi to bezbłędnie.

Muszę przyznać, że dawno nie miałem do czynienia z tak niepozornym autem, choć trochę radości z prowadzenia Fiesty odebrała mi zima. Jednak tam, gdzie po śniegu została tylko wilgoć na drodze, ten malec pokazywał, że inżynierowie Forda wiedzieli, co robią, zestrajając zawieszenie.

Obraz

Chociaż Fiesta jest wciąż cywilizowanym autem i doskonale radzi sobie też z nierównościami i trudami codziennej jazdy po dziurawych polskich drogach, widać, że to wciąż nie jest jej ostatnie słowo. Fiesta mogłaby być jeszcze sztywniejsza, ale wtedy oprócz zamordowania konkurencji na dowolnym zestawie zakrętów straciłaby również swoją uniwersalność.

Zawieszenie Fiesty jest według mnie ideałem w swojej klasie. Podobnie układ kierowniczy, który momentami pracuje tak, jakby z pozoru bezduszny system wspomagania czytał w myślach kierowcy. Przednie koła doskonale reagują na ruchy kierownicy. Odpowiedź układu pozwala znacznie lepiej niż u konkurencji odczytywać bodźce z drogi.

Dynamiczną jazdę momentami przerywa niestety system kontroli trakcji. W zimie szaleństwo ma swoje granice. Da się je na szczęście łamać hamulcem ręcznym, który jest prawdziwy, mechaniczny. I oby tak zostało możliwie długo w jak największej liczbie modeli samochodów.

1388 sposobów na zabicie doskonałości

Dokładnie tyle centymetrów sześciennych miał benzynowy silnik, który pracował pod maską testowej Fiesty. Jest to jednostka znana mi z wcześniej testowanego B-Maxa. Wtedy mnie nie zachwyciła i, niestety, podobnie było tym razem. 96 KM to oczywiście nie jest deficyt mocy w samochodzie ważącym niewiele ponad tonę. Jednak charakterystyka tego silnika po prostu mi nie odpowiada.

Obraz

Możecie mi wytknąć, że spodziewam się zbyt dynamicznych wrażeń po jednostce, która z założenia jest spokojna. Śmiało. Jednak najpierw radzę sprawdzić, ile ten motor spala benzyny. Niestety, nie jest to ani silnik dynamiczny, ani oszczędny. W mieście nie bez problemów zszedłem poniżej 8 l na 100 km.

Sytuację nieco ratuje krótko zestopniowana, 5-biegowa przekładnia. Dosyć miejska skrzynia biegów pozwala na dynamiczną jazdę, ale kosztem jeszcze większego spalania. Motor 1,4 potrzebuje do życia wysokich obrotów. I benzyny. Dużo benzyny.

Daj się skusić

Czy to oznacza, że odradzam zakup tego samochodu? Absolutnie! Jeśli szukacie dla siebie auta w segmencie B, które zapewni trochę frajdy z jazdy, idźcie do salonu Forda i zapiszcie się na jazdę próbną nową Fiestą ze 125-konnym motorem EcoBoost. Z tak lekkim, mocnym i elastycznym motorem znakomite zawieszenie będzie współgrało idealnie.

Obraz

A co z moją Fiestą? Z pewnością znajdzie nabywców wśród osób podchodzących do jazdy mniej emocjonalnie. Na jej pokładzie znajduje się zestaw wyposażeniowy doskonały. To zbiór dodatków praktycznych, ułatwiających życie, ale nie wkraczających w strefę wysokich cen. W jego skład wchodzą między innymi czujniki parkowania, podgrzewana przednia szyba, poduszki powietrzne boczne, kurtyny powietrzne, poduszka kolanowa, samościemniające się lusterko, klimatyzacja manualna i przednie elektrycznie regulowane szyby. W sumie daje to niemałą cenę – 64 190 zł. Warto jednak pamiętać, że elektronika to nie wszystko. Zawieszenie Forda Fiesty jest warte dopłaty nad ceny konkurencji.

  • Znakomite zawieszenie
  • Dobra praca układu kierowniczego
  • Precyzyjna skrzynia biegów
  • Dobra ergonomia
  • Pozycja za kierownicą
  • Nieco ospały silnik
  • Brak wskaźnika temperatury silnika

Ford Fiesta 1,4 Duratec Trend SVP - dane techniczne

Testowany egzemplarz: Ford Fiesta 1,4 Duratec Trend SVP
Silnik i napęd
Układ i doładowanie:R4, wolnossący
Rodzaj paliwa:Benzyna
Ustawienie:Poprzecznie
Rozrząd:DOHC 16V
Objętość skokowa:1388 cm3
Stopień sprężania:11
Moc maksymalna:96 KM przy 5750 rpm
Moment maksymalny:128 Nm przy 4200 rpm
Objętościowy wskaźnik mocy:69 KM/l
Skrzynia biegów:5-stopniowa manualna
Typ napędu:Przedni (FWD)
Hamulce przednie:Tarczowe, wentylowane
Hamulce tylne:Bębnowe
Zawieszenie przednie:Kolumny MacPhersona
Zawieszenie tylne:Belka skrętna
Układ kierowniczy:Zębatkowy, wspomagany
Średnica zawracania:10,5 m
Koła, ogumienie przednie:195/50 R15
Koła, ogumienie tylne:195/50 R15
Masy i wymiary
Typ nadwozia:Hatchback
Liczba drzwi:5
Współczynnik oporu Cd (Cx):0,33
Masa własna:1054 kg
Stosunek masy do mocy:11 kg/KM
Długość:3969 mm
Szerokość:1722 mm
Wysokość:1495 mm
Rozstaw osi:2489 mm
Rozstaw kół przód/tył:1465/1465 mm
Prześwit (przód/tył):b.d.
Pojemność zbiornika paliwa:42 l
Pojemność bagażnika:290 l
Specyfikacja użytkowa
Ładowność maksymalna:436 kg
Maksymalna masa holowanej przyczepy:900 kg
Osiągi
Katalogowo:Pomiar własny:
Przyspieszenie 0-100 km/h:12,2 s
Prędkość maksymalna:175 km/h
Zużycie paliwa (miasto):7,6 l/100 km7,9 l/100 km
Zużycie paliwa (trasa):4,7 l/100 km5,1 l/100 km
Zużycie paliwa (mieszane):5,8 l/100 km
Emisja CO2:130 g/km
Test zderzeniowy Euro NCAP:5 gwiazdek
Cena
Testowany egzemplarz:64 190 zł
Model od:42 990 zł
Wersja silnikowa od:47 990 zł

Ford Fiesta 1,4 Duratec Trend SVP - galeria zdjęć

Obraz
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/19]
Komentarze (22)