Co zabrać ze sobą za granicą? Obowiązkowe wyposażenie samochodu
W obliczu tłumów w krajowych kurortach perspektywa wyjazdu za granicę jest kusząca dla wielu Polaków. Co należy zabrać ze sobą do samochodu, decydując się na wjazd do obcego kraju? Trzeba uwzględnić nie tylko regulacje prawa drogowego, ale też przepisy związane z pandemią.
10.07.2020 | aktual.: 22.03.2023 10:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ogólne zasady
Od czasu otwarcia granic możemy odbywać wycieczki poza Polskę bez konieczności przechodzenia kwarantanny na miejscu czy po powrocie. Dotyczy to niemal wszystkich państw UE. Ze względu na zagrożenie ze strony SARS-CoV-2 większość osób wyjedzie jednak na urlop samochodem. Co ze sobą zabrać, zważywszy na kwestię obowiązkowego wyposażenia i dodatkowego bagażu związanego z pandemią?
Jeśli chodzi o tę drugą kategorię, na pewno potrzebne będą maseczki lub chusty czy szaliki, którymi można zakryć usta i nos. Te mogą być wymagane w miejscach publicznych, w środkach publicznego transportu, w sklepie czy na stacji paliw. Warto mieć ze sobą również środek dezynfekujący. Trzeba również pamiętać o obowiązujących w niektórych krajach ograniczeniach co do samych podróżnych.
A jak postępować z obowiązującym za granicą wyposażeniem? Pod tym względem każde europejskie państwo samodzielnie reguluje prawo. Nie oznacza to jednak, że wyjeżdżający za granicę Polak musi mieć każdy element wymieniony w przepisach państwa, do którego wjeżdżamy. W krajach, które ratyfikowały Konwencję wiedeńską o ruchu drogowym, a więc w całej UE, wystarczy posiadanie takiego wyposażenia, jakie jest obowiązkowe w kraju zarejestrowania pojazdu, którym jedziemy. Dla auta zarejestrowanego w Polsce będzie to więc trójkąt ostrzegawczy czy gaśnica.
W praktyce część kierowców zapobiegliwie mimo to wyposaża się w elementy, które nie są niezbędne w Polsce, ale wymagane za granicą. Ci zmotoryzowani obawiają się, że w razie kontroli trudno będzie wytłumaczyć tę kwestię funkcjonariuszowi. Warto również wyposażyć się w kamizelkę odblaskową. Co prawda nawet jeśli jest ona wymagana za granicą, formalnie nie musimy jej mieć, ale w niektórych krajach prawo nakazuje jej zakładanie w razie konieczności naprawy auta - np. wymiany koła - na drodze. Wówczas tłumaczenie jej braku konwencją wiedeńską może niewiele dać. Przejdźmy jednak do szczegółowych przepisów.
Przepisy związane z koronawirusem:
W miejscach publicznych osoby niepochodzące z jednej rodziny muszą zachować dystans przynajmniej 1 m. Zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe w środkach publicznego transportu oraz taksówkach, gdy niemożliwe jest zachowanie przynajmniej metrowego dystansu.
Obowiązkowe wyposażenie samochodu:
Trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa.
Przepisy związane z koronawirusem:
Osoby w wieku powyżej 12 lat muszą zakrywać usta i nos w publicznych środkach transportu (od momentu wejścia na dworzec czy stację do opuszczenia go), a w innych zamkniętych miejscach publicznych jest to rekomendowane. W miejscach publicznych zaleca się zachowanie dystansu 1,5 m. W samochodzie osobowym mogą podróżować maksymalnie dwie osoby, chyba że jadą nim członkowie jednej rodziny.
Obowiązkowe wyposażenie samochodu:
Trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zestaw do udzielania pierwszej pomocy.
Przepisy związane z koronawirusem:
Zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe w zamkniętych miejscach publicznych i w środkach transportu publicznego, wymagane jest zachowywanie odstępu wynoszącego 1,5 m.
Obowiązkowe wyposażenie samochodu:
Trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zestaw do udzielania pierwszej pomocy, gaśnica.
Przepisy związane z koronawirusem:
Zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe w środkach transportu publicznego, wymaga się zachowania dystansu 1,5 m.
Obowiązkowe wyposażenie samochodu:
Trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zestaw do udzielania pierwszej pomocy, zapasowe żarówki (z wyjątkiem samochodów ze światłami ksenonowymi, neonowymi lub LED).
Przepisy związane z koronawirusem:
W środkach publicznego transportu i budynkach innych niż miejsce zamieszkania wymagane jest zarywanie ust i nosa, władze zachęcają do zachowania odstępu.
Obowiązkowe wyposażenie samochodu:
Zestaw do udzielania pierwszej pomocy.
Przepisy związane z koronawirusem:
Osoby w wieku powyżej 12 lat muszą zakrywać usta i nos w środkach transportu publicznego. Jest to również zalecane, choć nie obowiązkowe, w innych miejscach publicznych. Zaleca się zachowanie dystansu wynoszącego 1,5 m.
Obowiązkowe wyposażenie samochodu:
Przegląd przepisów obowiązujących w krajach, do których często wyjeżdża się samochodem, daje do zrozumienia, że oprócz wyposażenia obowiązującego w Polsce warto zabrać ze sobą kamizelkę odblaskową i zapas masek. Nie warto ryzykować otrzymania kary.