Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?
Jazda samochodem bez prawa jazdy to, niestety, coraz częściej spotykane zjawisko. Niektórzy kierowcy wciąż są nieświadomi, co im grozi za tego typu proceder, dlatego warto ich cały czas uświadamiać, że takie sytuacje nie powinny mieć miejsca.
02.03.2021 | aktual.: 02.10.2024 12:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kierowcy, którzy decydują się usiąść za kółko pojazdu w momencie, kiedy z jakichś przyczyn wcześniej uprawnienia do kierowania zostały im zabrane, muszą liczyć się z poważnymi karami pieniężnymi oraz mieć świadomość, że to przestępstwo. Policja, poza nałożeniem mandatu, może skierować sprawę do sądu. Wówczas na kierowcę, który wcześniej utracił uprawnienia, zostanie nałożona kara pozbawienia wolności.
Kary za brak uprawnień do kierowania pojazdem
Jeśli policja zatrzyma prowadzącego samochód bez potrzebnych uprawnień (prawa jazdy), których nigdy wcześniej nie posiadał, potraktuje to jako wykroczenie i może nałożyć mandat w wysokości 500 zł. Ale na tym nie koniec. W takiej sytuacji kierujący nie może dalej poruszać się pojazdem, więc ma do wyboru dwa rozwiązania:
- pozostawić samochód w miejscu zatrzymania, jeżeli oczywiście jest tam możliwość bezpiecznego zaparkowania;
- odholować samochód (oczywiście na własny koszt).
Jeśli jest to pierwsze wykroczenie, na tym sprawa się zakończy. Jeśli jednak dochodzi do wyżej opisanego wykroczenia po raz kolejny, policjant ma obowiązek zgłoszenia tego faktu do sądu. W takiej sytuacji – kiedy wykroczenie jest powtórzone – sąd może nałożyć karę grzywny w wysokości nawet do 5000 złotych, a dodatkowo wydać zakaz prowadzenia pojazdów na okres nawet trzech lat.
Jazda bez wymaganej kategorii uprawnień
A co w sytuacji, kiedy poruszający się pojazdem nie ma wymaganej kategorii uprawnień? Wówczas kara za takie wykroczenie jest podobna do kierowania bez prawa jazdy. Jeżeli jednak sprawa zostałaby skierowana do sądu, sąd może odebrać posiadane dotychczas uprawnienia innej kategorii, np. na samochód ciężarowy lub motor.
Kara za jazdę po zabraniu prawa jazdy
Prawo jazdy może być zabrane, jeżeli poruszasz się w miejscu zabudowanym z prędkością wyższą niż 50 km/h. Skutkuje to zabraniem uprawnień przez starostę na okres trzech miesięcy. Jeżeli jednak zdecydujesz się wsiąść za kierownicę po ich odebraniu, po zatrzymaniu zostaną zabrane na kolejne trzy miesiące.
Inaczej się dzieje, kiedy zostaniesz zatrzymany po raz trzeci. Wówczas skutkuje to zabraniem prawa jazdy, co oznacza konieczność wyrabiania go od nowa. Musisz ponownie przejść kurs na prawo jazdy i przystąpić do egzaminu.
Kara za jazdę po odebraniu uprawnień
Sąd może cofnąć uprawnienia w dwóch przypadkach: w sytuacji, kiedy kierujący spowoduje wypadek pod wpływem alkoholu lub gdy przekroczy limit punktów karnych i nie przystąpi na nowo do egzaminu.
Jednak kary w tych sytuacjach są różne. Jeżeli prawo jazdy cofnie sąd jako środek zapobiegawczy, wówczas kolejna jazda bez prawa jazdy może zakończyć się pozbawieniem wolności na okres dwóch lat.
Przyjęto zasadę, że jeśli kierowca mimo cofniętych uprawnień nadal kieruje pojazdem, należy go pozbawić wolności.
W przypadku utraty prawa jazdy za przekroczenie limitu punktów karnych kary nie są tak wysokie. Może to być zarówno kara grzywny, jak i orzeczenie o zakazie prowadzenia pojazdów na okres trzech lat. W konsekwencji na nowo będzie trzeba podejść do egzaminu na prawo jazdy.
Mandat za brak prawa jazdy
Czasem zdarza się nam zapomnieć torebki lub portfela, w związku z czym nie mamy przy sobie dokumentów. Niekiedy nawet nie jesteśmy tego świadomi, dopóki dokumenty lub pieniądze nie staną nam się potrzebne.
Kierowca nie musi wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu ani jego OC, jednak prawo jazdy musi mieć zawsze przy sobie, kiedy kieruje samochodem. Jeżeli jednak zostaniemy zatrzymani przez policję i nie będziemy posiadać przy sobie prawa jazdy, skutkuje to nałożeniem na nas przez funkcjonariusza mandatu w wysokości 50 złotych, bez punktów karnych.
Podsumowując, jazda bez prawa jazdy jest niepożądanym zjawiskiem, jednak ciągle dość częstym. Grozi za to nie tylko mandat, ale również cofnięcie uprawnień, a nawet pozbawienie wolności.