Brakuje etanolu? Duża różnica pomiędzy benzyną E5 i E10
Na jednej ze stacji paliw dowiedziałem się, że w benzynie 98-oktanowej nie ma etanolu, natomiast w 95-oktanowej, jest go bardzo dużo. Czy to oznacza jakieś problemy? I dlaczego różnica jest tak duża?
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Przypominam, że od początku 2024 roku benzyny przeszły mały lifting w naszym kraju. Zgodnie z przepisami popularna 95, która do tej pory miała do 5 proc. etanolu, może mieć teraz do 10 proc. tego alkoholu. Tymczasem benzyna 98-oktanowa pozostaje paliwem z maksymalną zawartością etanolu do 5 proc.
Jeszcze na początku roku, kiedy sprawdzałem dokumenty dostaw na kilku stacjach, etanolu nie było jeszcze 10 proc., ale najwyżej 5-7 proc. Ostatnio jeden ze sprzedawców na stacji zwrócił uwagę, że teraz jest już blisko 10 proc. alkoholu, za to w 98-oktanowej są go tylko ilości śladowe. Czyżby zabrakło etanolu dla benzyny premium?
Dwie postaci etanolu
Nie do końca. Etanol w benzynach w Polsce jest dodawany w dwóch postaciach – jako czysty etanol i jako eter tert-butylowo-etylowy (ETBE), który jest stosowany jako dodatek do benzyn, podwyższający ich liczbę oktanową i poprawiający proces ich spalania w silniku. Dużym producentem ETBE jest Orlen, który posiada w Płocku instalację do wytwarzania tego związku.
"benzyny 98 zawierają ok. 12 proc. eteru, co przy ok. 43 proc. zawartości etanolu w eterze daje przeliczeniowo blisko 4,9 proc. objętości bioetanolu w produkcie. Ta technologia produkcji benzyn 98 jest stosowana niezmiennie od lat" - poinformował redakcję autokult.pl PKN Orlen.
A zatem, jeśli na świadectwie jakości widzicie, że etanolu jest tylko niecały 1 proc. (zazwyczaj 0,4-0,7) w paliwie 98-oktanowym, to jeszcze nie oznacza, że tankujecie czystą benzynę bez etanolu. Zwróćcie uwagę na zawartość ETBE, który pełni podobną funkcję. Z kolei w benzynie E10 bogatej w czysty etanol, tego eteru prawie nie ma (ilości śladowe). Niestety, Orlen nie odpowiedział nam na pytanie, dlaczego pomiędzy tymi paliwami jest takie zróżnicowanie w stosowaniu etanolu.