"Bitwa o wozy" rozstrzygnięta. Nowe gaśnicze many dostanie 16 gmin, a wkrótce druga runda
3 lipca minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Kamiński, wręczył 16 burmistrzom i wójtom promesy na zakup wozów strażackich. To nagrody za frekwencję w wyborach na prezydenta. MSWiA ogłosiło też, że "Bitwa o wozy" doczeka się drugiej rundy.
03.07.2020 | aktual.: 22.03.2023 11:02
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W akcji brały udział wszystkie gminy do 20 tys. mieszkańców w całej Polsce, których łącznie jest aż 2150. W każdym województwie wybrano po jednej, w której frekwencja podczas I tury wyborów prezydenckich była największa. W przypadku remisu, o sfinansowaniu wozu gaśniczego decydować miała liczba wyjazdów OSP w 2019 r., liczba strażaków mogących brać czynny udział w działaniach ratowniczych oraz dyspozycyjność danej jednostki.
Akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, a wzrost liczby głosujących w porównaniu do poprzednich wyborów, wyniósł w niektórych obszarach nawet 36 punktów procentowych. Niedawno ogłoszono zwycięzców akcji, a 3 lipca minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Kamiński, wręczył promesy na zakup nowych pojazdów.
Będą to wozy gaśnicze średniej wielkości. MSWiA postawiło na MAN-a TGM 13.290. Jest to model wyposażony w zbiornik wody o pojemności ok. 3 tys. litrów, działko wodne, pompę o wydajności 3000 l/min, 60-metrowe węże, maszt oświetleniowy i elektryczną wyciągarkę. Do napędu służy 290-konny silnik wysokoprężny, który przekazuje moc na 4 koła. W kabinie pomieści się do 6 strażaków. Cena jednego egzemplarza to ok. 800 tys. zł.
Oto laureaci:
- Rewal – 86 proc. (zachodniopomorskie)
- Łeba – 85 proc. (pomorskie)
- Michałowice – 81 proc. (mazowieckie)
- Suchy Las – 80 proc. (wielkopolskie)
- Osielsko – 78 proc. (kujawsko-pomorskie)
- Nowosolna – 78 proc. (łódzkie)
- Czernica – 77 proc. (dolnośląskie)
- Koszarawa – 77 proc. (śląskie)
- Żegocina – 76 proc. (małopolskie)
- Cisna – 75 proc. (podkarpackie)
- Godziszów – 75 proc. (lubelskie)
- Kulesze-Kościelne – 72 proc. (podlaskie)
- Stawiguda – 72 proc. (warmińsko-mazurskie)
- Masłów – 69 proc. (świętokrzyskie)
- Zaborów – 69 proc. (lubuskie)
- Praszka – 67 proc. (opolskie)
Gminy, którym nie udało się zmobilizować swoich mieszkańców do głosowania, mają kolejną szansę. Podczas konferencji prasowej ogłoszono bowiem, że przy okazji drugiej tury wyborów, sfinansowany zostanie zakup aż 49 wozów dla gmin z największą frekwencją. Tym razem obowiązywać będzie klucz, według którego wyróżnione zostaną gminy leżące na terenie starych województw (z lat 1975-1998).
W tym roku szeregi straży pożarnej w całej Polsce zasiliło już 517 nowych pojazdów. Akcją "Bitwa o wozy" resort chciał poprawić sytuację wyposażenia gaśniczego w mniejszych gminach, gdzie często samorządy nie mają funduszy, by przekroczyć wymagany próg pozwalający na skorzystanie z dofinansowania od państwa. Na konferencji prasowej podkreślano także podniesienie wymiaru bezpieczeństwa społeczności lokalnej.