Bezpłatne badanie alkomatem po świętach i w Nowym Roku. Czy policjant może odmówić badania?

Dowiedz się gdzie możesz przebadać się za darmo alkomatem po hucznym świętowaniu Bożego Narodzenia i Sylwestra. Co zrobić kiedy funkcjonariusz policji lub straży miejskiej odmówi wykonania badania alkomatem?

Paulina Dunal

19.12.2016 | aktual.: 01.10.2022 20:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Najłatwiej przebadać się w dużych miastach

Jak nie trudno się domyślić najłatwiejszy dostęp do alkomatów mają mieszkańcy dużych, wojewódzkich miast. W Warszawie, Poznaniu czy Krakowie bez problemu w większości komend policji można przebadać się na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Również w miejscowościach takich jak Bielsko-Biała, Busko-Zdrój czy Siemiatycze, które są dosyć sporymi ośrodkami miejskimi można bezproblemowo przebadać się na komendzie. Dzięki zainstalowanym tam alkomatom stacjonarnym AL 4000 V z wyświetlaczem LCD tak naprawdę nie jest potrzebna asysta funkcjonariusza czy też pracownika komendy. Dodatkowo dzięki takiemu stacjonarnemu urządzeniu policjant nie musi odrywać się od swoich czynności.

Alkomaty stacjonarne są w większości kupowane przez gminy i przekazywane do miejscowych komend. Dzięki szeroko zakrojonej akcji zakupu alkomatów również małe miejscowości, np. Andrychów w Małopolsce czy Skoczów na Śląsku.

Ogólnodostępny samoobsługowy alkomat AL 4000 V w komisariacie policji w Skoczowie
Ogólnodostępny samoobsługowy alkomat AL 4000 V w komisariacie policji w Skoczowie© http://slaska.policja.gov.pl/kat/informacje/wiadomosci/187034,Pierwszywpowiecieogolnodostepnyalkomat.html

Czy funkcjonariusz policji lub straży miejskiej może odmówić badania alkomatem?

Dyżurnych policjantów nie obowiązuje przymus badania każdego chętnego, który zgłosił się do badania alkomatem. Zdarzają się zatem pojedyncze przypadki, kiedy to odmówiono komuś badania. Dyżurni postępują według własnego uznania, co jest spowodowane tym, że obecne regulacje prawne wprost nie nakładają na dyżurnego jednostki Policji bezwzględnego obowiązku dokonania badania trzeźwości. Wśród policjantów funkcjonuje natomiast polecenie nadkomisarza, że pojedyncze i uzasadnione przypadki badania na prośbę badanego będą uwzględniane przez dyżurujących.

Co zrobić jeśli odmówiono nam badania alkomatem na komisariacie?

Jednym z najszybszych rozwiązań tej patowej sytuacji jest zakup alkomatu jednorazowego. Taki alkomat z balonikiem działa na zasadzie reakcji chemicznej, która zachodzi pomiędzy wydmuchiwanym powietrzem a substancją znajdują się w środku. Popularną „jednorazówkę” możemy kupić na stacjach benzynowych i w większości sklepów. Jednak jeśli często zdarza Ci się sytuacja, w której nie wiesz czy możesz już prowadzić auto to najlepiej zakupić alkomat elektroniczny.

Komentarze (0)