Apteczka samochodowa - co trzeba o niej wiedzieć?
Mimo że apteczka samochodowa nie jest obowiązkowym wyposażaniem samochodu osobowego, to zdrowy rozsądek podpowiada, by ją mieć. W końcu nie wiadomo, kiedy tak naprawdę się przyda. A wbrew pozorom, jest przydatna niekoniecznie tylko przy wypadku.
12.12.2019 | aktual.: 22.03.2023 17:01
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W myśl przepisów posiadanie apteczki w samochodzie osobowym nie jest wymagane. Obowiązek ten ciąży m.in. na kierowcach: autobusów, taksówek, pojazdów nauki jazdy i egzaminacyjnych oraz aut ciężarowych przewożących osoby poza kabiną kierowcy.
Mimo to apteczkę warto posiadać, zważywszy, że na kierujących nałożony jest prawny obowiązek udzielenia pierwszej pomocy osobom rannym na skutek wypadku. Zawartość apteczki może się również przydać podczas urlopowych bądź wakacyjnych wyjazdów samochodem – do opatrywania ran i skaleczeń.
Wyposażenie apteczki
Praktyka pokazuję, że przeważająca większość kierowców posiada apteczki, natomiast nie każdy pamięta, a nawet wie, co w niej jest. W apteczce znajduje się instrukcja z wytycznymi, jak postępować w razie obrażeń ciała, ale warto czasami do niej zajrzeć i sprawdzić co mamy, a czego brakuje. Również z jej treścią dobrze zapoznać się zawczasu.
Należy pamiętać, że apteczka nie zawiera żadnych medykamentów, dlatego doposażenie jej o indywidualne środki farmakologiczne jest po stronie kierowcy. A ponieważ leki mają określony okres przydatności oraz konkretne warunki przechowywania, to jest to dodatkowym elementem motywującym do dbałości o zawartość apteczki.
By apteczka spełniła swoją funkcję, w skład jej wyposażenia powinny wejść:
- Sterylne kompresy
- Gazy
- Plastry i chusty opatrunkowe
- Opatrunki
- Bandaże
- Trójkątna chusta
- Opaski elastyczne w różnych rozmiarach
- Ustnik do sztucznego oddychania
- Środek dezynfekujący
- Lateksowe rękawiczki
- Koc ratunkowy z folii termoizolacyjnej
- Nożyczki z zaokrąglonymi końcami
- Szczegółowa instrukcja udzielania pierwszej pomocy.
W krajach Unii Europejskiej stosuje się apteczki samochodowe spełniające normę DIN 13164. Ich ceny zaczynają się od 15, a kończą na ok. 100 zł. Raczej nie należy liczyć na to, że te najtańsze mają takie samo wyposażenie w środku. To raczej cena za pudełko.
Oprócz apteczki warto wozić w samochodzie również kamizelkę odblaskową i latarkę. Być może to nawet bardziej przydatne wyposażenie. Po zmroku mogą okazać się nieocenione podczas wykonywania czynności ratunkowych. Dzięki kamizelce osoba udzielająca pomocy będzie widoczna dla innych kierowców z odległości nawet 200 metrów. Przypominamy też o obowiązku jej założenia w razie opuszczania pojazdu na autostradzie.