Zmiany w Zakopanem. Na święta i ferie przywrócą ruch do Kuźnic
Od soboty 16 grudnia na okres świąt i ferii władze Zakopanego częściowo przywróciły ruch samochodowy w najbardziej uczęszczanym zimą rejonie polskich Tatr. Ale tylko dla niektórych. Zwykli kierowcy do Kuźnic nie dojadą.
16.12.2023 | aktual.: 16.12.2023 13:14
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kuźnice, skąd rusza kolejka na Kasprowy Wierch, są zimą jednym z najbardziej interesujących dla turystów punktem polskich Tatr. Od dłuższego czasu dostanie się do Kuźnic jest jednak utrudnione ze względu na remont. Dojazd był możliwy do skrzyżowania al. Przewodników Tatrzańskich z ul. Karłowicza, co oznaczało, że aby dotrzeć do stacji kolejki na Kasprowy Wierch, należało pieszo pokonać ok. 1 km. Teraz to się zmieni.
Jak informuje zakopiański urząd miejski, od soboty umożliwiono dojazd do pomnika "Prometeusz Rozstrzelany", ale tylko do końca ferii i jedynie dla pojazdów komunikacji zbiorowej oraz taksówek. Stamtąd jest już tylko 400 metrów do dolnej stacji kolei linowej na Kasprowy Wierch oraz szlaków turystycznych prowadzących w kierunku Kalatówek, Nosala oraz Hali Gąsienicowej
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wniosek jest prosty. Ci, którzy podczas zimowego wypoczynku w stolicy Tatr chcą dotrzeć do Kuźnic w możliwie wygodny i niewymagający wysiłku sposób, powinni wybrać komunikację zbiorową lub taksówkę. Kierowcy muszą bowiem zostawić swoje auta dalej – na parkingach przed skrzyżowaniem al. Przewodników Tatrzańskich z ul. Karłowicza czy wzdłuż prowadzącej pod skocznię ul. Bronisława Czecha.
Jak informuje Polska Agencja Prasowa, zgodnie z harmonogramem inwestycja w Kuźnicach miała zostać zrealizowana do końca 2023 roku, ale z uwagi na zimowe warunki ten termin się przedłuży do wiosny 2024 roku. Nowy plac w Kuźnicach będzie dwupoziomowy – pod ziemią znajdzie się przystanek dla komunikacji zbiorowej i taksówek, a w górnej części zaaranżowana zostanie przestrzeń dla turystów, mała architektura czy postój dla powozów konnych. Inwestycja kosztuje ponad 21 mln zł.