Obostrzenia po konferencji premiera. Co w maju zmieni się dla kierowców?
Rząd ogłosił kierunki i przewidywany czas znoszenia obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Kierowców powinny najbardziej zainteresować dwie zmiany: pierwsza dotyczy maseczek, druga sytuacji na drogach. Oto co trzeba wiedzieć.
28.04.2021 | aktual.: 14.03.2023 16:38
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Rząd namawia do szczepienia i określa daty odmrażania kolejnych dziedzin życia. To ważne również dla osób wybierających się na majówkę, bo – zgodnie z zapowiedzią Mateusza Morawieckiego - od 1 maja aktywność na świeżym powietrzu będzie można uprawiać w grupach do 50 osób, zostaną również otwarte baseny dla grup zorganizowanych dzieci i młodzieży (maksymalne obłożenie ma wynosić 50 proc).
Pozostałe zmiany będą następować już po majówce. Od 4 maja przywrócony zostanie handel w sklepach wielkopowierzchniowych niezależnie od branży. Należy więc spodziewać się wówczas zwiększenia liczby zajętych miejsc na parkingach w galeriach handlowych. Od 4 maja do szkół na stałe wrócą dzieci z klas I-III w szkołach podstawowych, otwarte zostaną również muzea (z limitem 15 m2 na jedną osobę). W sobotę 8 maja hotele będą mogły już przyjmować gości. Strefy restauracyjne i wellness pozostaną jednak zamknięte. To w zasadzie gwarancja zwiększenia zainteresowania miejscowościami turystycznymi i ruchu na drogach w czasie weekendów.
Zmiany w przepisach dotyczących maseczek
Prawdziwa rewolucja szykuje się 15 maja. Od tego dnia nie trzeba będzie nosić na zewnątrz maseczek. Warunkiem będzie zachowanie dystansu. To niezwykle ważne dla kierowców, bo obecnie maseczki są obowiązkowe poza samochodem. Jest tak na parkingu do momentu zajęcia miejsca w aucie, na stacji paliw, myjni czy na miejscu postoju – nawet jeśli znajduje się ono w lesie.
Nie będzie to jednak oznaczało, że kierowcy będą mogli o maseczkach zapomnieć. Zakrywanie twarzy i nosa będzie dalej obowiązkowe w pomieszczeniach. Maseczki trzeba więc będzie używać, gdy po zatankowaniu pójdziemy zapłacić za paliwo do budynku stacji, w stacji kontroli pojazdów czy w zakładzie wulkanizacyjnym podczas wymiany ogumienia. Maseczka przyda się również w razie kontroli policji. Wówczas należy założyć ją po podejściu funkcjonariusza do pojazdu.
Dalsze etapy odmrażania również mogą być ważne dla kierowców, ponieważ będą prowadzić do większego ruchu na drogach. Od 15 maja ruszą restauracje, ale ich klienci będą mogli siedzieć jedynie w zewnętrznych ogródkach. Również 15 maja szkoły w trybie hybrydowym przyjmą uczniów klas 4-8 oraz szkolnictwa średniego. Od 29 maja wszystkie dzieci wrócą do szkół w trybie stacjonarnym, a restauracje będą mogły przyjmować gości wewnątrz lokali w reżimie sanitarnym. Zakończy to problemy ze zjedzeniem posiłku podczas długiej podróży. Jednocześnie do 50 osób zostanie rozszerzony limit imprez i otwarte zostaną siłownie.
W maju czekają nas duże zmiany. Kierowcy zapewne już czekają na zmiany, które ułatwią codzienne korzystanie z samochodu. Nie będzie można jednak zapominać o wożeniu w aucie maseczki. Nawet po 15 maja będzie ona konieczna wewnątrz budynków użyteczności publicznej.
Jak podczas konferencji zaznaczył minister zdrowia, nowe rozporządzenie ma obejmować okres do 29 maja. Dalsze zmiany lub przyspieszenie tempa obecnie zaplanowanych kroków ma zależeć od dynamiki wskaźników związanych z epidemią.