Poradniki i mechanikaZielona Karta - co to jest i gdzie musisz ją mieć?

Zielona Karta - co to jest i gdzie musisz ją mieć?

Obecnie po Europie podróżuje się bardzo łatwo dzięki strefie Schengen. To sprawia, że nie musimy myśleć o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia. Jednak są kraje, w których nasze OC nie będzie honorowane. Wówczas konieczne jest posiadanie Zielonej Karty lub wykupienie ubezpieczenia granicznego.

W wielu krajach nadal będziemy potrzebowali Zielonej Karty
W wielu krajach nadal będziemy potrzebowali Zielonej Karty
Źródło zdjęć: © fot. Nikola Obradovic / Shutterstock.com
Marcin Łobodziński

23.12.2017 | aktual.: 30.03.2023 11:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czym jest Zielona Karta?

Zielona Karta (Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego) to nic innego jak ubezpieczenie OC za granicą ważne przez minimum 15 dni. Towarzystwo wystawiające taką polisę bierze na siebie odpowiedzialność za wszelkie szkody wyrządzone przez jej posiadacza za granicą, w kraju gdzie system Zielonej Karty obowiązuje. Obecnie system ten zrzesza 47 Biur Narodowych.

Gdzie jest potrzebna Zielona Karta?

System Zielonej Karty jest w zasadzie systemem europejskim z małymi wyjątkami. Standardowe, krajowe ubezpieczenie OC jest ważne i honorowane w państwach należących do Unii Europejskiej, a także w tych, które podpisały Porozumienie Wielostronne.

Kierowcy pojazdów zarejestrowanych w państwach, których Biura Narodowe są Sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego, mogą poruszać się po terytoriach tych państw bez konieczności posiadania Zielonej Karty.

Porozumienia jednak nie podpisały takie kraje jak: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Czarnogóra, Tunezja, Turcja i Ukraina. Na ich terytoriach, krajowe OC nie jest honorowane i zachodzi konieczność posiadania Zielonej Karty.

Warto wiedzieć, że w Kosowie nie obowiązuje system Zielonej Karty - tu jest obowiązek wykupienia ubezpieczenia granicznego. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że do chorwackiego Dubrownika trzeba przejechać przez Bośnię i Hercegowinę.

Jeżeli więc planujecie taki wyjazd, musicie kupić Zieloną Kartę na Bośnię i Hercegowinę, choć w samej Chorwacji nie jest wam potrzebna. Jeżeli o tym zapomnicie, będziecie musieli wykupić drogie ubezpieczenie graniczne.

Ile kosztuje Zielona Karta?

Zielona Karta niekiedy jest bezpłatnym dodatkiem do ubezpieczenia komunikacyjnego OC, ale wszystko zależy od towarzystwa oraz kraju wyjazdu. Nie każdy ubezpieczyciel wyda bezpłatnie lub za symboliczną złotówkę Zieloną Kartę, wówczas ceny wahają się od 100 do około 400 zł.

Kwota zależy od kraju wyjazdu i czasu pobytu za granicą, a także czynników standardowych jak pojemność silnika i szkodowość kierowcy.

Jak posługiwać się Zieloną Kartą?

Jeżeli spowodowałeś kolizję i masz Zielona Kartę, to zauważ, że jest ona podzielona na dwie identyczne części, rozdzielone perforacją umożliwiającą oderwanie kopii (dolna część). Wystarczy, że wręczysz ją poszkodowanemu.

Co zamiast Zielonej Karty?

Ubezpieczenie w postaci Zielonej Karty to na szczęście niejedyna forma obowiązująca w krajach spoza Porozumienia Wielostronnego. Niekiedy w wirze przygotowań zapomnimy ją wykupić lub dopiero na granicy dowiadujemy się, że jest niezbędna. Ratunkiem w takiej sytuacji jest ubezpieczenie graniczne.

Co to jest ubezpieczenie graniczne?

Jest to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej na takich samych zasadach jak krajowe OC oraz Zielona Karta, ale wystawia się je na maksymalnie 30 dni. To zwykle wystarczy do spokojnego spędzenia wakacji, ale niestety, czasami taka opcja jest stosunkowo droga.

Ceny ustalają państwa, w których wykupujemy polisę na granicy. W jednych krajach kosztuje ono kilka lub kilkanaście euro, w innych kilkadziesiąt. Oto ceny ubezpieczeń granicznych dla wybranych państw:

Ceny ubezpieczeń granicznych w wybranych krajach
Kraj

Ubezpieczenie

graniczne

na 15 dni 

Ubezpieczenie

graniczne

na 30 dni 

Albania49 euro65 euro
Białoruś17 euro25 euro
Bośnia i Hercegowina40 euro75 euro
Czarnogóra15 euro28 euro
Kosowo30 euro41 euro
Maroko57 euro88 euro
Mołdawia4,5 euro7 euro
Macedonia50 euro70 euro
Rosja43 euro65 euro
Turcja42 euro44 euro
Ukraina9,2 euro12 euro
Tabelę przygotowano w oparciu o dane ubea.pl
Komentarze (3)