Poradniki i mechanikaZawiadomienie o zbyciu pojazdu. Nie lekceważ tej błahej kwestii

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu. Nie lekceważ tej błahej kwestii

Auto sprzedane – transakcja zakończona! Jednak to nie koniec formalności, bo o zbyciu pojazdu należy powiadomić m.in. wydział komunikacji. Dopełniając formalności, unikniemy potencjalnych kłopotów.

Sprzedaż pojazdu też trzeba zgłosić. To nawet ważniejsze niż zakup.
Sprzedaż pojazdu też trzeba zgłosić. To nawet ważniejsze niż zakup.
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Maciej Gis

12.11.2019 | aktual.: 22.03.2023 17:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sprzedaż pojazdu nie kończy się na podpisaniu umowy i zainkasowaniu należności. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, sprawę należy zgłosić do urzędu, w którym zarejestrowany był pojazd. Sprzedający ma na to 30 dni, ale nie ma co zwlekać do ostatniej chwili. Im szybciej to zrobicie, tym większą będziecie mieć pewność, że potencjalne wykroczenia drogowe nowego nabywcy, nie zostaną wam przypisane.

Kierowca o fakcie sprzedaży musi poinformować także swojego ubezpieczyciela. Ma na to 14 dni. W tej kwestii też nie warto się ociągać, bo jeśli tego nie zrobicie, a nowy właściciel spowoduje szkodę, to trafi ona na wasze konto.

Dlaczego warto się spieszyć?

Bo wciąż powszechne są przypadki kradzieży paliwa ze stacji benzynowych, zdjęć z fotoradarów, mandatów za wykroczenia w ruchu drogowym czy pisma o nałożeniu kary za niewykupienie polisy OC, które trafiają po jakimś czasie do starego właściciela pojazdu. By uchronić się przed takim scenariuszem, należy dopełnić formalności po sprzedażowy, czyli zgłosić zbycie pojazdu.

Aby zabezpieczyć się przed działaniem nabywcy pojazdu, koniecznie wpiszcie godzinę zawarcia umowy sprzedaży.

Warto przypomnieć, że powszechny proceder nierejestrowania pojazdów ma szansę zostać ukrócony, bowiem od 1 stycznia 2020 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy, które przewidują kary finansowe (aktualnie nie ma żadnej dotkliwej sankcji) w wysokości do 1000 zł za niedopełnienie tego obowiązku.

Komentarze (4)