Wypadki ze skutkiem śmiertelnym - statystyki

Liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym w Polsce cały czas maleje, ale nadal jest ich w naszym kraju dość sporo. Gdzie i kiedy najczęściej dochodzi do takich zdarzeń? Kto je powoduje? Jakie są ich przyczyny? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie czytając tekst.

Źródło: tvp.info
Źródło: tvp.info
Artur Kuśmierzak

15.06.2013 | aktual.: 10.10.2022 10:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ze statystyk przeprowadzonych przez policję w 2012 roku wynika, że liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym w stosunku do roku poprzedniego spadła o 14%. W tym czasie w naszym kraju doszło aż do 3 246 zdarzeń, w których zginęli ludzie. 69,3 % ofiar zmarło od razu, w przypadku reszty zgon nastąpił w ciągu kolejnych 30 dni.

W jakich województwach najczęściej dochodzi do tego typu wypadków? Pod tym względem niechlubnym rekordzistą jest województwo mazowieckie, gdzie nie licząc danych Komendy Stołecznej Policji w Warszawie w 2012 roku odnotowano 367 takich zdarzeń. Najmniej śmiertelnych wypadków, bo 76 miało miejsce w województwie opolskim.

Przy analizie takich danych należy wziąć pod uwagę także rozmiary województw oraz liczbę ich mieszkańców – twierdzi Katarzyna Florkowska z serwisu korkowo.pl. – Większe województwo jest statystycznie bardziej narażone na większą liczbę wypadków. Spore znaczenie ma także stan techniczny dróg i rzecz jasna stopień przestrzegania przez kierowców przepisów – dodaje Florkowska.
Obraz

Kiedy najczęściej mają miejsce takie zdarzenia? Przede wszystkim w soboty i niedziele. Jak wynika z danych ujawnionych przez serwis korkowo.pl w te dwa dni dochodzi aż do 1/3 wszystkich wypadków. Najczęściej powodują je osoby w przedziale wiekowym od 18 do 39 lat, które są uczestnikami około 60% zdarzeń drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Jak widać stereotyp, że młodzi kierowcy powodują większość poważnych kolizji jest niestety nadal aktualny.

Jakie są najczęstsze przyczyny tego typu wypadków? Przede wszystkim: nieprawidłowe wyprzedzanie (2014 zdarzeń), niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze (936 zdarzeń) oraz nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu (341 zdarzeń). Szkoda tylko, że analizy sporządzone przez portal korkowo.pl nie uwzględniają pijanych kierowców, aż nie chce się wierzyć, że w żadnym stopniu nie przyczyniają się oni do śmiertelnych wypadków. Pominięta została również tak ważna kwestia jak zły stan techniczny pojazdów.

Fot.korkowo.pl
Fot.korkowo.pl

Mając na uwadze te wszystkie dane lepiej od czasu do czasu zdjąć nogę z gazu i zanim zdecydujecie się na wykonanie ryzykownego manewru dwa razy się nad nim zastanowić. Bez zachowania zdrowego rozsądku przed wypadkiem ze skutkiem śmiertelnym nie uchroni Was nawet najbezpieczniejszy samochód.

Źródło: Korkowo.pl

Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (0)