Wymiana opon zimowych na letnie jako czynność niezbędna. Ministerstwo wydało zgodę

Szybka interwencja związkowców związanych z branżą motoryzacyjną sprawiła, że Ministerstwo Zdrowia wydało zgodę na wymianę opon zimowych na letnie. Oczywiście istnieją obostrzenia, lecz są one na tyle rozmyte, że w praktyce można je pominąć.

Wymiana opon powinna mieć miejsce, gdy średnia dobowa temperatura wzrasta powyżej 7 stopni
Wymiana opon powinna mieć miejsce, gdy średnia dobowa temperatura wzrasta powyżej 7 stopni
Źródło zdjęć: © fot. Jakub Tujaka
Mateusz Lubczański

09.04.2020 | aktual.: 22.03.2023 11:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Polskie związki przemysłu oponiarskiego, przemysłu motoryzacyjnego oraz dealerów samochodów interweniowały w sprawie wymiany opon przez kierowców. To odpowiedź na informacje, że policja może wystawiać mandaty osobom, które będą starały się zmienić ogumienie. Ministerstwo Zdrowia stwierdziło, że jest to czynność niezbędna dla zaspokojenia codziennych potrzeb wybranej grupy i zezwoliło na takie operacje.

Chodzi tutaj o osoby, które używają samochodów do dojazdów do pracy i zaspokajania bieżących, codziennych potrzeb. Związek Przemysłu Oponiarskiego zauważa jednak, że osoby, które nie przemieszczają się w tym okresie (lub są objęte kwarantanną) nie powinny się spieszyć z wymianą. "Doceniamy szybką reakcję Ministerstwa Zdrowia na nasz apel" – stwierdza Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Oczywiście również same zakłady wulkanizacyjne otrzymały listę wytycznych od związku, które powinny być przestrzegane przy operacji wymiany opon. Klient m.in. wjeżdża na stanowisko naprawcze i od razu udaje się do poczekalni, a w miarę możliwości pomieszczenia powinny być dezynfekowane lampą UV typu C. Wyjątkiem są magazyny, gdzie znajdują się opony, promienie UV niszczą bowiem gumę.

Związek Oponiarski zauważył, że zakazanie możliwości wymiany opon to narażanie życia i zdrowia kierowców. Ogumienie zimowe nie sprawdza się przy obecnych temperaturach wynoszących już ponad 10 stopni Celsjusza. Przy hamowaniu z prędkości 100 km/h na godzinę zatrzymamy się 16 metrów dalej niż w przypadku nowych opon letnich! To aż 4 długości przeciętnego samochodu.

Wskazywano również na fakt przeciążenia służby zdrowia ofiarami wypadków oraz ewentualnymi niedogodnościami wynikającymi z wypadków samochodów służących do transportu dóbr. Na szczęście opony można wymieniać bez większego problemu – punkty wulkanizacyjne są obecnie otwarte.

Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (28)