W 4 godziny zatrzymali 9 rowerowych piratów. Statystyki wypadków zmuszają do działania
Policyjne statystyki dotyczące wypadków z udziałem rowerzystów mogą niepokoić. W ostatnim czasie widać wyraźny wzrost liczby zdarzeń. Policja reaguje na nie wzmożonymi kontrolami, które przynoszą zaskakujące wyniki.
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Przykładem są informacje opublikowane przez Komendę Powiatową Policji w Lublińcu. Jej funkcjonariusze 5 lipca prowadzili kontrole rowerzystów. W ciągu zaledwie czterech godzin zatrzymano aż dziewięć osób, które znacząco naruszyły przepisy.
Funkcjonariusze twierdzą, że takie kontrole są potrzebne, gdyż od początku 2023 roku tylko w powiecie lublinieckim doszło do 6 wypadków z udziałem rowerzystów, w dodatku zawinionych tylko przez nich. Jeden z zatrzymanych miał nawet całkowity zakaz prowadzenia pojazdów.
"Mamy wzrost zdarzeń z rowerzystami w ostatnim czasie, stąd Wydział Ruchu Drogowego zaczyna wprowadzać program naprawczy. Starają się znaleźć rozwiązanie tej sytuacji, żeby bezpieczeństwo wśród rowerzystów wzrosło. Jeżeli nie przyniesie to efektu w postaci poprawy bezpieczeństwa rowerzystów, nadal będziemy publikować informacje na naszej stronie internetowej żeby tych ludzi uwrażliwić oraz wprowadzać działania z zakresu profilaktyki w naszej komendzie" - mówi st. asp. Monika Wacławek, oficer prasowy lublinieckiej policji, cytowana przez Polską Agencję Prasową.
Wzrost liczby zdarzeń z udziałem rowerzystów widać też w ogólnokrajowych statystykach: W 2022 roku rowerzyści uczestniczyli w 3 685 wypadkach drogowych, w których zginęło 170 rowerzystów, a rany odniosło 3 356 osób (3 344 kierujących rowerami i 12 pasażerów). W porównaniu do roku ubiegłego, zwiększyła się liczba wypadków z udziałem rowerzystów o 172 (+4,9%).
Warto jednak odnotować, że do ponad połowy tych zdarzeń przyczynili się inni użytkownicy dróg. W 2022 roku najwięcej wypadków z udziałem rowerzystów spowodowali kierowcy aut osobowych (1831) i ciężarowych (łącznie 191). Winowajcami okazują się też użytkownicy hulajnóg (37) i kierujący autobusami (14).