Volkswagen Scirocco
Volkswagen Scirocco to sportowe auto osobowe produkowane od 1974 roku z przerwą od 1992 do 2007 roku przez firmę motoryzacyjną Volkswagen AG. Nazwa Volkswagena Scirocco pochodzi od nazwy wiatru śródziemnomorskiego Sirocco.
Historia Volkswagena Scirocco
Samochód należy do segmentu G kompaktowych samochodów sportowych. Jest następcą Volkswagena Karmanna Ghia. Projektantem Volkswagena Scirocco był Giorgetto Giugiaro. Debiut Volkswagena Scirocco miał miejsce w 1974 roku. Pod względem konstrukcyjnym i technicznym samochód przypominał Volkswagena Golfa. Miał tę samą płytę podłogową oraz część podzespołów. Cztery lata później zmodyfikowano niektóre elementy nadwozia.
W 1981 roku zadebiutowała druga generacja Volkswagena Scirocco. Zmieniono wymiary i stylizację przedniej części pojazdu. Pojawiły się prostokątne reflektory, tylną klapę wyposażono w spojler. W 1992 roku zakończono produkcję Volkswagena Scirocco i wprowadzono jego następcę - Volkswagena Corrado. Nie cieszył się on jednak taką popularnością jak poprzednik, dlatego zdecydowano się wycofać go z rynku w 1995 roku.
W 2008 roku reaktywowano model Volkswagena Scirocco. Bazował on na płycie podłogowej PQ35. Tym razem projekt wykonał Walter de Silva. Samochodowi nadano dynamicznego i agresywnego charakteru. Pojazd posiadał długi przód i zaokrąglony tył, w przedniej części umieszczono długie i wąskie reflektory. W 2014 roku przeprowadzono facelifting Volkswagena Scirocco. Zmodernizowano grill, reflektory, przedni zderzak, tylne światła i klapę.
Volkswagen Scirocco – dane techniczne
Volkswagen Scirocco dostępne jest z nadwoziem typu coupe. Auto posiadało napęd przedni. Oferta Volkswagena Scirocco obejmowała silniki benzynowe i silniki diesel. Składały się one z czterech cylindrów, na każdy przypadało 2 – 4 zawory. Silniki Volkswagena Scirocco charakteryzowały się mocą 75 – 280 KM oraz pojemnością 1390 – 1984 cm3. Maksymalna prędkość Volkswagena Scirocco to 181 – 246 km/h. Auto osiąga 100 km/h w 6,05 – 10,2 s.
Moment obrotowy układu napędowego wynosi od 145 do 380 Nm. W zależności od wybranego silnika spalanie Volkswagena Scirocco wynosi 4,2 – 8,6 l na 100 km. Pojemność bagażnika Volkswagena Scirocco wynosi 1006 - 1008 l. Wymiary Volkswagena Scirocco to 4050 – 4256 mm długości, 1645 - 1820 mm szerokości i 1280 – 1406 mm wysokości.
Volkswagen Scirocco – opinie
Volkswagen Scirocco to auto, które cieszy się sporą popularnością. Przyczyniają się do tego dobre właściwości jezdne, jakimi dysponuje auto. Ponadto we wnętrzu użyto materiałów wykończeniowych dobrej jakości. Dzięki dobrze zestrojonemu zawieszeniu samochód dobrze się prowadzi. Atutem Volkswagena Scirocco jest bardzo dobrze wyciszona kabina oraz przestronny bagażnik. Oferta Volkswagena Scirocco obejmuje mocną, bogatą gamę jednostek napędowych. Ponadto Volkswagen Scirocco jest bezpiecznym samochodem – zdobył pięć gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP.
Do wad Volkswagena Scirocco należy zaliczyć słabą ekonomiczność silników. Użytkownicy Volkswagena Scirocco skarżą się na małą ilość miejsca na tylnej kanapie. Wśród usterek dosyć często zdarzają się wycieki oleju. Ponadto auto cechuje się dużym spalaniem. Wadą Volkswagena Scirocco jest słaba widoczność.