Tablice rejestracyjne na rowery i hulajnogi. Ministerstwo Infrastruktury daje jasną odpowiedź
Tablice rejestracyjne na rowery i hulajnogi – to temat który wraca jak bumerang. Tym razem o wprowadzenie takowych upomniała się w Ministerstwie Infrastruktury społeczność LDZ Zmotoryzowani Łodzianie.
13.06.2021 | aktual.: 14.03.2023 16:12
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Cieszy fakt, że coraz więcej osób jeździ rowerami i hulajnogami – i to nie tylko w celach rekreacyjnych. Często w ten sposób – jeśli tylko mają taką możliwość – dojeżdżają np. do pracy. Ma to znaczenie dla środowiska, ale też dla zdrowia i utrzymania dobrej kondycji.
Choć rowerzystów i użytkowników hulajnóg przybywa, w przeciwieństwie do kierowców samochodów wciąż pozostają anonimowi. A to przez brak obowiązku rejestracji roweru/hulajnogi. W konsekwencji trudno zidentyfikować ich w momencie, gdy dopuszczą się wykroczenia.
Wnioskują o obowiązkową rejestrację rowerów i hulajnóg
"Rowerzyści i jeżdżący hulajnogami to pełnoprawni użytkownicy infrastruktury drogowej, dlatego domagamy się tablic rejestracyjnych na te pojazdy, dzięki którym będzie można zidentyfikować ewentualnego sprawcę wykroczenia" – wyjaśniają LDZ Zmotoryzowani Łodzianie.
W piśmie skierowanym do Ministerstwa Infrastruktury wnioskują o wprowadzenie tablic rejestracyjnych dla rowerów oraz hulajnóg elektrycznych poruszających się po drogach publicznych w Polsce.
Piszą: "[…] wnosimy o wprowadzenie dodatkowych uregulowań prawnych dla właścicieli hulajnóg/rowerów celem ich jednoznacznej identyfikacji – to jest wprowadzenie obowiązku zamontowania tablic rejestracyjnych i/lub wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC, z wyjątkiem rowerków dziecięcych oraz dzieci znajdujących się pod opieką rodziców/opiekunów prawnych podczas korzystania z rowerów/hulajnóg".
Jak wyjaśniają, wprowadzenie tego uregulowania pozwoli na ukrócenie procederu ucieczki z miejsca zdarzenia czy na identyfikację sprawcy wykroczenia. Dodatkowo LDZ Zmotoryzowani Łodzianie zwracają też uwagę na brak obowiązkowych ubezpieczeń i przeglądów technicznych rowerów i hulajnóg.
Obowiązkowe tablice rejestracyjne dla rowerów i hulajnóg. Ministerstwo Infrastruktury odpowiada
Ministerstwo Infrastruktury 10 czerwca odpowiedziało na wspomniane pismo. Resort powołał się m.in. na przepisy z 1999 r.
"Informujemy, że odpowiednio do Dyrektywy Rady 1999/37/WE z dnia 29 kwietnia 1999 r. w sprawie dokumentów rejestracyjnych pojazdów i art. 71 ust. 1 oraz art. 73 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym rejestracją mogą być objęte pojazdy, które są jednocześnie objęte wspólnotowymi regulacjami w zakresie homologacji pojazdów, dla których wydaje się dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne. Rowery i hulajnogi nie podlegają zarówno wspólnotowej, jak i krajowej procedurze homologacji typu pojazdu. W związku z tym rowery i hulajnogi nie podlegają obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego. Ministerstwo Infrastruktury nie przewiduje zmian w tym zakresie" - czytamy w odpowiedzi.
W kwestii obowiązkowych ubezpieczeń OC, które mieliby opłacać rowerzyści i właściciele hulajnóg, resort odsyła do Ministerstwa Finansów.
Nie tablice rejestracyjne na rowery i hulajnogi, a identyfikatory
Po otrzymaniu odpowiedzi w spawie obowiązkowej rejestracji rowerów i hulajnóg LDZ Zmotoryzowani Łodzianie nie składają broni. "Wiemy jedno, piszemy dalej. Już nie o tablice rejestracyjne, ale o IDENTYFIKATOR na pojeździe typu: rower i hulajnoga elektryczna. Pisma będziemy wysyłać wszędzie, do sejmowej komisji ruchu i infrastruktury, rzecznika praw dzieci, niepełnosprawnych, obywatelskich" – deklarują na Facebooku.