Poradniki i mechanikaSprawdzanie samochodu – o czym pamiętać przed podróżą?

Sprawdzanie samochodu – o czym pamiętać przed podróżą?

Do jazdy, zwłaszcza w dłuższą trasę zarówno kierujący, jak i auto muszą być przygotowani. Wypoczęty prowadzący i sprawny technicznie pojazd to gwarancja bezpiecznej jazdy.

Sprawdzanie samochodu – o czym pamiętać przed podróżą?
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe
Maciej Gis

21.01.2020 | aktual.: 22.03.2023 16:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Każda podróż to wysiłek zarówno dla kierującego, jak i pojazdu. Aby przebiegała ona bez zakłóceń, człowiek i maszyna muszą być w dobrej kondycji, która gwarantuje bezproblemową jazdę. Wielu kierowców bagatelizuje kwestię właściwej ilości snu, mimo że niewyspanie się spowalnia reakcje kierowcy tak, jakby pozostawał on pod wpływem alkoholu. Podczas jazdy trzeba także robić kilkunastominutowe przerwy co 2–3 godziny, nawet jeśli nie odczuwa się zmęczenia.

Jak przygotować auto do wyjazdu?

Oddzielną sprawą jest przygotowanie pojazdu przed wyjazdem w drogę, zaczynając od zabrania niezbędnych dokumentów – prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego (jeśli wybieracie się za granicę) oraz sprawdzenia ważności badania technicznego i polisy ubezpieczeniowej.

Zanim ruszycie w trasę, warto zweryfikować poziom płynów eksploatacyjnych w samochodzie: oleju silnikowego, płynu hamulcowego, płynu do spryskiwaczy, chłodniczego i wspomagania kierownicy (o ile jest). W przypadku niskiego poziomu należy go uzupełnić. Kolejnym elementem na liście są lampy – powinny być sprawne i czyste. Ważne jest również sprawdzenie działania wszystkich świateł oraz kierunkowskazów. Zalecane jest, aby mieć w aucie zapasowy komplet żarówek i bezpieczników.

Nie zaszkodzi, jeśli kierowca posiada w bagażniku komplet podręcznych narzędzi oraz apteczkę (warto co jakiś czas do niej zajrzeć i sprawdzić wyposażenie). Poza tym, obok obowiązkowego trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy, należy wozić ze sobą komplet kamizelek odblaskowych, które są wymagane prawem (podobnie, jak apteczka) w niektórych krajach Europy oraz w Polsce na autostradzie. W podróży może przydać się również latarka.

Regularnie, raz w miesiącu, a szczególnie przed podróżą, należy sprawdzić również prawidłowe ciśnienie w oponach (także w kole zapasowym) oraz stan zużycia bieżnika. Właściwe wartości ciśnienia dla kół znajdują się na tabliczce znamionowej, przeważnie umieszczonej w okolicach drzwi kierowcy lub pasażera.

Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (0)