Spadek cen OC. Można zapłacić nawet 31 proc. mniej
Ubezpieczyciele w pierwszym kwartale 2019 r. zebrali niższą kwotę składek niż w porównywalnym okresie 2018 r. Jak zauważają eksperci, to nie efekt mniejszej liczby ubezpieczonych pojazdów, ale obniżania cen przez konkurujące firmy.
15.06.2019 | aktual.: 28.03.2023 10:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zgodnie z przepisami Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pobiera od działających w kraju towarzystw 1,3 proc. pobieranych przez nich składek brutto. Kwota uzyskana przez UFG za I kwartał 2019 r. po raz pierwszy od dawna była niższa od wpływów w tym samym kwartale poprzedniego roku. Zmiana nie była imponująca, bo wyniosła 1,14 proc., ale może stanowić potwierdzenie, że towarzystwa ubezpieczeniowe znów zaczynają rywalizować na polu cen. Jeśli na sprawę spojrzymy bardziej szczegółowo, okaże się, że już dziś kierowca może to odczuć w swoim portfelu.
Jak wynika z analizy ekspertów porównywarki ubezpieczeń Ubea, pomiędzy styczniem 2018 r. i marcem 2019 r. średnia składka OC proponowana przez najtańszego ubezpieczyciela spadła o 23 proc. - z 1374 zł do 1062 zł. Kolejne spadki, aż o 31 proc. względem stycznia 2018 r., zauważono w maju. Co ciekawe, w tym samym czasie średnia cena polisy OC spadła o 22 proc. Taki wynik sugeruje, że tylko niektóre towarzystwa postanowiły mocno konkurować na polu cen.
Gdzie statystycznie najtaniej można ubezpieczyć samochód? Na to pytanie odpowiada zestawienie opracowane przez specjalistów z porównywarki Ubea. W przypadku samej polisy OC najtańsi okazują się: You Can Drive, Benefia oraz Link4. Należy jednak pamiętać, że zwycięzca oferuje polisy tylko dla zmotoryzowanych do 30 roku życia.
Zdaniem analityków Ubei polisa OC + NWW najtańsza była w Befefii, You Can Drive oraz Link 4. Ubezpieczenie OC + AC najbardziej opłacało się w Link 4, Avivie oraz Benefii, a zestaw OC + AC + NWW w Benefii, Avivie oraz Link 4.
Dane dotyczące składek z OC dają nadzieję na dalsze obniżki cen obowiązkowego ubezpieczenia. Jedno jest pewne. Warto sprawdzać ceny w poszczególnych towarzystwach, bo mogą się one coraz mocniej różnić.