Kara 3 tys. zł dla rowerzysty. Każdy powinien znać ważny przepis
Niestety, wielu rowerzystów nie zdaje sobie sprawy, że przepisy ruchu drogowego dotyczą ich tak samo, jak kierowców samochodów. Jednym z najbardziej niebezpiecznych zachowań, które często można zaobserwować wśród rowerzystów, jest jazda po chodniku. Oczywiście, jest to dozwolone, ale tylko pod pewnymi warunkami.
22.07.2023 | aktual.: 29.07.2024 10:28
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Osoba kierująca rowerem, a także hulajnogą elektryczną czy innym urządzeniem transportu osobistego, ma prawo poruszać się po chodniku, ale tylko w określonych sytuacjach. Istnieją dwa warunki, które muszą być spełnione: po pierwsze, rowerzysta musi jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, a po drugie, musi zawsze ustępować miejsca pieszym. Innymi słowy, nie może stwarzać dla pieszych na chodniku zagrożenia, ani tym bardziej wymuszać na nich zmiany kierunku czy zatrzymania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Artykuł 86a Kodeksu wykroczeń jest bardzo ważny dla rowerzystów. W taryfikatorze mandatów znajduje się wiele pozycji opisujących jazdę na rowerze, ale nie ma w nim wzmianki o przekroczeniu prędkości na rowerze. Oczywiście, nikt nie mierzy prędkości roweru radarem, ponieważ łatwo stwierdzić, że prędkość jest wyższa niż pieszych. A za taką jazdę grozi grzywna.
A jaka jest wysokość tej grzywny?
Taryfikator nie przewidział tego, więc kwota jest określona w art. 97 Kodeksu wykroczeń – do 3000 złotych! Dokładnie taką samą karę może otrzymać rowerzysta, który nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na chodniku.
Warto zauważyć, że kary za wykroczenia wymienione wprost w taryfikatorze mandatów są znacznie niższe, jak na przykład nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas przejeżdżania przez chodnik (50-300 złotych) czy za naruszenie zakazu jazdy po chodniku lub po przejściu dla pieszych (50−100 złotych).
Choć mało prawdopodobne jest, że rowerzysta otrzyma wysoki mandat za zbyt szybką jazdę po chodniku, to jednak taka grzywna będzie mu groziła, jeśli w wyniku nadmiernej prędkości potrąci pieszego.
Nie tylko policja, ale również straż miejska ma uprawnienia do karania za takie zachowania. Przypomnę, że od 30 sierpnia 2021 roku, strażnicy miejscy i gminni mogą wystawiać mandaty za nadmierną prędkość na chodniku. Wcześniej mogli jedynie zatrzymywać takich delikwentów i ich upominać.