Ile trzeba wydać na sprawną klimatyzację? Regularny serwis pozwoli sporo zaoszczędzić
Klimatyzacja to wynalazek sprzed kilku dekad, ale nadal sprawia problemy jej użytkownikom. Przez zaniedbania układ może być kosztowny w naprawach, dlatego lepiej jest dbać o niego regularnie. Ile kosztuje serwis i naprawa klimatyzacji?
08.05.2018 | aktual.: 30.03.2023 11:05
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W czasie upałów nie ma nic skuteczniejszego do schłodzenia wnętrza niż sprawny układ klimatyzacji. Jego budowa i działanie nie są skomplikowane, ale bardzo ważne jest utrzymywanie podzespołów w dobrej kondycji. Z punktu widzenia użytkownika układu, najważniejsze jest jego czystość.
W układzie klimatyzacji panują dobre warunki do rozwoju grzybów i innych drobnoustrojów. Zaniedbania w zakresie kontroli poziomu czynnika chłodzącego powietrze, regularnej wymiany filtrów i sprawdzania szczelności całego układu powodują gromadzenie się wilgoci, która przez nawiewy trafia wprost do płuc osób przebywających wewnątrz auta.
Objawy awarii układu klimatyzacji to hałasy towarzyszące uruchamianiu systemu lub też słaba wydajność klimy. Najtrudniejszym do zaakceptowania symptomem problemów z układem jest przykry zapach wydobywający się z nawiewów.
Parowniki to najlepsze miejsce do mnożenia się bakterii i mikroorganizmów. W tym wilgotnym środowisku zbierają się różne zanieczyszczenia, które stanowią pożywkę do ich rozwoju.
Kupując używane auto nie daj się nabrać na „klimę do nabicia”
Koszty napraw sprężarki czy usunięcia innych nieszczelności mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. W przypadku popularnych modeli samochodów dostępność części jest łatwa, więc uruchomienie niedziałającej klimatyzacji to koszt około 2 tys. zł.
Za tę kwotę możemy liczyć na wymianę łożysk kompresora, wymianę uszczelek, napełnienie układu czynnikiem chłodzącym, a także odgrzybianie wnętrza i kanałów nawiewów.
Podstawowy serwis działającego układu będzie znacznie tańszy. W zależności o regionu kraju za uzupełnienie czynnika i odgrzybianie układu od 150 do 300 zł. Czynność powinna trwać nie dłużej niż godzinę, a pozwoli na weryfikację szczelności klimy i zagwarantowanie bezpieczeństwa jej użytkowania.
Jakie choroby może wywołać zaniedbana klimatyzacja?
Państwowy Zakład Higieny od lat alarmuje, że źle utrzymana klimatyzacja sprzyja rozwojowi różnych chorób. Niestety w Polsce wciąż nie ma przepisów prawnych, które by regulowały przeglądy instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych.
Przepisami objęto jedynie placówki ochrony zdrowia, wyznaczając im obowiązek czyszczenia klimatyzacji co 24 miesiące. Poniżej lista chorób wywoływanych przez zaniedbaną klimę:
- alergie,
- zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych,
- zakażenia skóry (czyraki i ropnie),
- zapalenie opon mózgowych,
- zapalenie płuc,
- zakażenia pleśnią i grzybami,
- grypa.
Jak zapobiegać chorobom wywoływanym przez klimatyzację?
Najważniejsza są regularne wymiany filtrów. Zaleca się robić to nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy. W przypadku samochodów używanych cały rok warto to robić jesienią i wiosną. Oprócz tego zawsze należy wykonać ozonowanie układu klimatyzacji i ozonowanie wnętrza auta.
Jeśli spędzamy w samochodzie kilka godzin tygodniowo, to warto zadbać o to, aby oddychać w nim czystym powietrzem. Czyste fotele, podsufitka i dywaniki na pewno poprawią atmosferę wewnątrz auta.
Warto zwrócić uwagę na to, czy czyszczeniem urządzeń klimatyzacyjnych zajmują się odpowiednio przeszkolone osoby. Dodatkowo, do mycia urządzeń chłodniczych powinno się używać wyłącznie specjalistycznych środków czyszczących.
Jak dbać o klimę na co dzień
Warto pamiętać, że sprawny układ klimatyzacji idealnie nadaje się do osuszania wnętrza auta z nadmiaru wilgoci. W czasie opadów deszczu, kiedy szyby parują od wewnątrz, należy włączyć klimatyzację i zaczekać kilka chwil na odparowanie szyb. Zimą również regularnie należy uruchamiać system klimatyzacji. Pomoże to utrzymać go w sprawności.