Badanie techniczne samochodu - wszystko, co powinieneś wiedzieć
Pojazdy poruszające się po drogach muszą przechodzić okresowe badanie techniczne. Oto wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć.
08.08.2012 | aktual.: 07.10.2022 20:47
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak często trzeba przeprowadzać badanie techniczne?
Pojazdy poruszające się po drogach muszą przechodzić okresowo badanie techniczne, które należy wykonywać raz w roku. Dla nowych aut przewidziano dłuższy okres - pierwsze badanie po 3 latach, kolejne po 2, a następne już co rok. Jeśli samochód ma instalację gazową, zawsze przechodzi badanie co rok.
Gdzie można przeprowadzić badanie techniczne?
Badania techniczne przeprowadza się na stacjach kontroli pojazdów (SKP) z odpowiednimi uprawnieniami, które dzielą się na podstawowe i okręgowe. Na podstawowych sprawdza się pojazdy z dmc do 3,5 t. Z kolei pozostałe pojazdy, w tym rejestrowane po raz pierwszy, powypadkowe, którym zatrzymano dowód rejestracyjny czy po zmianach technicznych, sprawdza się na stacjach okręgowych.
W przypadku standardowego badania technicznego nie działa rejonizacja, czyli przypisanie SKP do miejsca rejestracji pojazdu. Badanie można przeprowadzić na stacji położonej w dowolnej części kraju.
Co jest sprawdzane podczas badania technicznego?
Badanie techniczne samochodu składa się z trzech części:
- identyfikacji pojazdu, podczas której potwierdza się zgodność numeru VIN z dokumentami pojazdu oraz czytelność numeru VIN.
- kontrola dodatkowego wyposażenia (np. instalacji LPG, haka),
- kontrola stanu technicznego podzespołów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo użytkowania pojazdu.
Samochód podczas badania technicznego jest kontrolowany przede wszystkim pod kątem bezpieczeństwa i przestrzegania norm ochrony środowiska, natomiast mniej w zakresie ogólnej sprawności. Sprawdzane są m.in. takie elementy/obszary jak:
- oświetlenie zewnętrzne
- działanie wycieraczek i spryskiwaczy
- ogumienie
- układ hamulcowy (siła i równomierność hamowania)
- układ amortyzacji (badanie amortyzatorów)
- układ jezdny (kontrola luzów)
- nadwozie (korozja)
- szczelność i kompletność układu wydechowego (oględziny zewnętrzne)
- wycieki z pojazdu (wycieki płynów eksploatacyjnych)
- emisja spalin (analiza spalin, zadymienie)
- wyposażenie obowiązkowe (obecność gaśnicy, trójkąta ostrzegawczego)
Co, jeśli diagnosta wykryje usterkę?
W przypadku wykrycia istotnych usterek, które nie pozwalają diagnoście zaliczyć badania z wynikiem pozytywnym, właściciel pojazdu ma 14 dni na ich usunięcie. Następnie musi przeprowadzić dodatkowe badanie techniczne w tej samej stacji kontroli pojazdów, w której wykryto usterki.
Może być też tak, że diagnosta zatrzyma dowód rejestracyjny już podczas badania, jeśli wykryje istotne usterki zagrażające bezpieczeństwu.
Jakie dokumenty są potrzebne na badaniu technicznym?
Kierowca w czasie badania technicznego jest zobowiązany do zabrania ze sobą jedynie dowodu rejestracyjnego i dokumentu legalizacji zbiornika LPG (jeśli jest instalacja). W przypadku braku dowodu rejestracyjnego diagnosta przeprowadzi badanie techniczne i wystawi zaświadczenie o jego wyniku.
Ile kosztuje coroczne badanie techniczne
Koszt badania technicznego jest uzależniony od typu pojazdu. Oto najczęściej występujące:
- samochód osobowy - 99 zł
- samochód osobowy z instalacją autogazu - 162 zł
- motocykl - 63 zł
- motorower - 51 zł
- przyczepa inna niż lekka - 79 zł
Brak badania technicznego podczas kontroli lub kolizji/wypadku - konsekwencje
W razie kontroli przeprowadzonej przez uprawnione organy, za brak ważnego badania technicznego pojazdu, kierowca może zostać ukarany mandatem do 500 zł. Dodatkowo może również zostać zatrzymany dowód rejestracyjny, jeśli jego stan będzie budził wątpliwości.
Jeśli zostanie zatrzymany dowód rejestracyjny, ale auto nie stwarza zagrożenia, to właściciel pojazdu będzie miał 7 dni na zrobienie badania technicznego - w tym czasie może korzystać z pojazdu dzięki zaświadczeniu wystawionemu przez funkcjonariusza.
Jeśli pojazd - w ocenie funkcjonariusza - stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, nie tylko zostanie zatrzymany dowód rejestracyjny, ale też zostanie wezwana laweta, a właściciel nie będzie mógł takim pojazdem jeździć.
W przypadku kolizji lub wypadku drogowego z udziałem pojazdu bez ważnego badania technicznego (BT) mogą zajść następujące okoliczności:
- auto poszkodowanego bez BT - ubezpieczyciel może zbadać, czy na rozmiar szkody miał wpływ stan techniczny pojazdu. Jeśli tak, odszkodowanie z tytułu OC może zostać odpowiednio pomniejszone.
- auto sprawcy szkody bez BT - ubezpieczyciel może zbadać, czy na rozmiar lub spowodowanie szkody miał wpływ stan techniczny pojazdu. Jeśli tak, odszkodowanie zostanie wypłacone poszkodowanemu w całości z OC sprawcy, ale właściciel pojazdu może nie otrzymać odszkodowania z tytułu AC.