Produkcyjna Toyota FT1 i nowe BMW Z4 będą bliźniakami! [aktualizacja]

Nie jest tajemnicą, że BMW i Toyota podpisały porozumienie, na mocy którego powstaną sportowe auta. Wygląda na to, że przedsmakiem efektów końcowych jest koncepcyjna Toyota FT1. Co już wiadomo na temat produkcyjnej FT1/Supry i nowego BMW Z4?

Toyota FT1 Concept
Toyota FT1 Concept
Piotr Ślusarczyk

18.02.2014 | aktual.: 08.10.2022 09:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Współpraca Toyoty i BMW się pogłębia. Pod maskami samochodów japońskiej marki pracują już silniki Diesla BMW, producenci wspólnie rozwijają też napędy hybrydowe. Sportowe auta będą więc wisienką na torcie.

Można powiedzieć, że zaprezentowany niedawno koncept FT1 jest bazą dla obu projektów. Jednak na pewno do produkcyjnej wersji samochodu Toyoty nie przetrwają fantazyjne zabiegi stylistyczne w postaci np. lusterek czy wlotów powietrza po bokach auta.

Z wiarygodnych źródeł wiemy, że BMW dopracowuje swoje auto, które będzie wpisywać się w aktualną linię stylistyczną marki (poniższa wizualizacja to jedynie efekt pracy niezależnego grafika).

Obraz
© fot. magazyn Auto Zeitung

Samochody będą co prawda bliźniakami, ale producentom zależy na tym, aby nie wyglądały podobnie. Nie można więc spodziewać się takich klonów jak Toyota GT86 i Subaru BRZ. Auta powinny ważyć tyle co BMW Z4 (ok. 1500 kg), ponieważ do ich konstrukcji producenci nie będą wykorzystywać na szeroką skalę aluminium czy włókna węglowego. Rezygnacja z kosztownych i lekkich materiałów oraz pomysł wspólnego projektu są podyktowane przede wszystkim chęcią ograniczenia kosztów.

Najprawdopodobniej sportowe samochody będą wyjeżdżać z fabryki BMW, a Toyota zdecyduje głównie o wyglądzie swojej konstrukcji oraz doborze materiałów. W założeniach sportowiec BMW będzie roadsterem, a Toyota otrzyma nadwozie coupé. Niewykluczone jednak, że producenci zdecydują się z biegiem czasu na oferowanie obu aut w obu wersjach. Kiedy można spodziewać się debiutu tych konstrukcji? Na konkretną odpowiedź na to pytanie jest jeszcze za wcześnie, ale wspomina się o 2018 roku.

[aktualizacja 18 lutego]

Okazało się, że 10 lutego Toyota zarezerwowała nazwę Supra w Biurze Patentów i Znaków Towarowych USA, odnawiając tym samym wniosek złożony 16 lipca 2010 roku, z którego zrezygnowano 27 stycznia tego roku. Nowa rezerwacja dotyczy "samochodów i ich części konstrukcyjnych".

Czy to oznacza, że produkcyjna Toyota FT1 otrzyma nazwę Supra? Jest to możliwe, ale równie dobrze japoński producent może jedynie chcieć podgrzać atmosferę i zwiększyć zainteresowanie samym konceptem FT1, w kontekście którego najczęściej pada wspomniana nazwa.

Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (20)