Ponad 204 tys. przekroczeń prędkości w wakacje. Dwie lokalizacje z rekordem

GITD podsumował tegoroczne wakacje pod kątem wykroczeń zarejestrowanych przez fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości. Wyniki są dużo lepsze nić przed rokiem, choć wciąż nie brakuje miejsc, w których szczególnie często dochodzi do łamania przepisów.

Podczas tegorocznych wakacji fotoradary zarejestrowały ponad 169 tys. wykroczeń.
Podczas tegorocznych wakacji fotoradary zarejestrowały ponad 169 tys. wykroczeń.
Źródło zdjęć: © fot. GITD
Aleksander Ruciński

12.09.2022 | aktual.: 13.03.2023 15:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

204,2 tys. przypadków niestosowania się do obowiązujących ograniczeń to bilans tegorocznych wakacji na polskich drogach w obiektywach fotoradarów i systemów odcinkowego pomiaru prędkości (OPP). Wciąż sporo za dużo, choć i tak o 30 proc. lepiej niż w analogicznym okresie 2021 roku. Nie da się ukryć, że kierowcy zauważalnie zwolnili.

Zdecydowana większość wspomnianych wykroczeń została zarejestrowana z wykorzystaniem fotoradarów (ponad 169 tys.). OPP z kolei przyczynił się do wykrycia ponad 30 tys. naruszeń. Najskuteczniejsze w rejestrowaniu przewinień kierowców okazały się dwie lokalizacje.

– Najwięcej naruszeń zarejestrował fotoradar w Rudzie Śląskiej – 5551 przypadków. Wśród odcinkowych pomiarów prędkości najwięcej naruszeń zarejestrował system pracujący na trasie S8, wykonujący pomiary pomiędzy węzłami Warszawa Zachód a Blizne Łaszczyńskiego – 4164 naruszenia – mówi Monika Niżniak z GITD, cytowana przez Polską Agencję Prasową.

Jeśli chodzi o inne rekordy, najwyższe przekroczenie prędkości zarejestrowano na początku lipca w Wojszycach (woj. łódzkie), gdzie kierujący renault rozpędził się do 161 km/h na ograniczeniu do 50.

– Z niewiele mniejszą prędkością jechał kierujący volkswagenem, który ograniczenie prędkości 50 km/h, przekroczył o 106 km/h – dodaje Niżniak.

To skrajne przypadki. Warto jednak wspomnieć, że ponad połowa wykroczeń zarejestrowanych przez GITD (56,6 proc.) dotyczyła najniższego progu – od 11 do 20 km/h powyżej dopuszczalnej prędkości.

GITD przedstawiło też szczegółowe wyniki dla stolicy, gdzie w czasie wakacji urządzenia zarejestrowały łącznie 38,6 tys. przypadków przekroczenia prędkości. Sam OPP na trasie S8 udokumentował 7,5 tys. z nich, a w tunelu na S2 było to 6,8 tys. Natomiast najskuteczniejszym fotoradarem w Warszawie okazał się ten na ulicy Pułkowej – 2508 wykroczeń.

Źródło artykułu:WP Autokult
polskabezpieczeństwofotoradary
Komentarze (1)