Polskie firmy energetyczne chcą wspólnie budować samochody na prąd
Podobnych projektów było już wiele. Od lat czekamy na przebudzenie polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Dotychczas próby podejmowały jednak głównie małe firmy ze skromnym budżetem. Teraz do gry zamierzają wejść najwięksi dostawcy energii w Polsce.
16.09.2016 | aktual.: 14.10.2022 13:56
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
PGE, Energa, Enea i Tauron to liderzy polskiego rynku energetycznego, którzy zamierzają współtworzyć spółkę ElectroMobilityPoland. Wniosek o jej utworzenie został niedawno opublikowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Celem spółki ElectroMobilityPoland ma być "stworzenie podstaw ekonomiczno-organizacyjnych, technologicznych i naukowych do kreacji i rozwoju elektromobilności w Polsce" - za tym hasłem kryją się podobno plany produkcji polskich pojazdów elektrycznych. Co ważne, członkowie powstającej spółki zapowiadają rychłe stworzenie prototypu.
Jak można przeczytać we wniosku opublikowanym przez UOKiK: "Działalność spółki ma stymulować powstanie i rozwój krajowego rynku pojazdów (samochodów) elektrycznych i rynków powiązanych, umożliwić polskim przedsiębiorcom konkurowanie na rynku unijnym i światowym, co powinno przynieść liczne korzyści ekonomiczne, społeczne i ekologiczne dla gospodarki kraju, podnosząc konkurencyjność krajowych przedsiębiorców. Idea utworzenia spółki, z uwagi na spodziewane efekty, jest wspierana przez Ministerstwo Energetyki"
W planach spółki jest współpraca m.in. z Politechniką Warszawską i Narodowym Centrum Jądrowym. ElectroMobilityPoland zamierza także w przyszłości dzielić się technologią z krajowymi przedsiębiorcami, przyczyniając się tym samym do zwiększenia tempa. rozwoju technologicznego.
Na razie jest jeszcze zbyt wcześnie, aby mówić o szczegółach technicznych, modelach, czy tym bardziej przewidywanych cenach polskich samochodów elektrycznych. ElectroMobilityPoland raczej nie stanie się od razu polską Teslą, ale cieszymy się, że w ogóle coś się na tym polu dzieje.
Biorąc pod uwagę, że inicjatorami akcji są czołowe firmy energetyczne w Polsce możemy mieć większą nadzieję na powodzenie misji niż w podobnych projektach, które upadały równie szybko jak się pojawiały. Liczymy, że tak znaczącym graczom faktycznie będzie zależało na wspólnym dobru i rozwoju polskiego przemysłu, a pieniądze od ewentualnych inwestorów oraz Państwa zostaną wykorzystane w należyty sposób. Plany spółki wydają się ogromną szansą dla polskiej motoryzacji. Mamy nadzieję, że niebawem zobaczymy pierwsze efekty współpracy i doczekamy się realizacji zapewnień.