Polerowanie szyb - kiedy warto stosować?
Szyby samochodowe są podatne za zarysowania, zadrapania i pęknięcia. Część z tych defektów można usunąć poprzez polerowanie. Jak to możliwe?
05.12.2019 | aktual.: 22.03.2023 17:08
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wraz za każdym rokiem używania pojazdu na jego szybach pojawia się coraz więcej rys, zadrapań czy mikropęknięć. Ich przyczyną są stare pióra wycieraczek, złej jakości płyn do spryskiwaczy, piach, żwir i kamienie, a także zupełnie banalna eksploatacja. Rysy na szybach to nie tylko problem estetyczny. Podczas słonecznej pogody i jazdy w nocy załamują światło w taki sposób, że może ono oślepiać kierowcę.
Wymiana? Nie zawsze wchodzi w grę
Koszt wymiany przedniej szyby w popularnym, używanym aucie to minimum 350 zł wraz z montażem, a w przypadku nowoczesnych pojazdów, wyposażonych w czujniki, ogrzewanie i kamery, nawet kilka tysięcy złotych. Poza tym część właścicieli nie chce wymieniać szyb na nową ze względu na datę produkcji. Przy odsprzedaży mogą pojawić się wątpliwości i pytania kupującego o wypadkową przeszłość auta.
Argument oryginalności szyb jest jeszcze ważniejszy dla właścicieli pojazdów zabytkowych, do których części zamienne są rzadkie i bardzo drogie. Co więcej, nowa szyba w oldtimerze z automatu spowoduje utratę wartości pojazdu.
Polerowanie nie zawsze rozwiąże problem
Dlatego tańszą alternatywą niż zakup jest polerowanie istniejących szyb. Cena za taką usługę waha się od 100 do 200 zł (za sztukę) w specjalistycznym warsztacie.
Renowacja wykonywana przez fachowców daje gwarancję, że szyba nie zostanie zniszczona, za to równomiernie spolerowana i tym samym odnowiona. Jednak warto wybrać naprawdę renomowany warsztat z dobrymi opiniami.
Niewprawne polerowanie może osłabić szklaną powierzchnię, przez co będzie ona mniej odporna na naprężenia i podatna na pęknięcia. Podczas polerowania można też szybę uszkodzić, szczególnie gdy używa się do tego nieadekwatnych narzędzi i tanich past polerskich. Amatorskie odnawianie może również spowodować zniekształcenia optyczne (tzw. soczewki), które zaburzą pole widzenia kierowcy.