Poradniki i mechanikaPodróż samochodem po górach. O czym pamiętać?

Podróż samochodem po górach. O czym pamiętać?

Góry to niewątpliwie ten region w Polsce, który cieszy się dużą popularnością praktycznie przez cały rok. Na swój wymarzony urlop, turyści przyjeżdżają tu przede wszystkim własnym środkiem transportu. W porównaniu do pozostałej części Polski, w górach są zasady, którymi powinien kierować się każdy, nawet najbardziej doświadczony kierowca. O czym warto pamiętać?

Podróż samochodem po górach. O czym pamiętać?
Platforma Autokult

02.10.2022 | aktual.: 13.03.2023 15:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pomimo rosnących cen paliw na stacjach benzynowych, wszystko wskazuje na to, że podczas tegorocznych wakacji, Polacy w większości wybiorą się na swój wymarzony urlop - własnym samochodem.

W wysokim sezonie turystycznym, w wielu popularnych miejscach nad morzem, czy w górach tworzą się gigantyczne korki. Dotyczy to zarówno atrakcji w miejscowości, jak i dróg dojazdowych. Wielogodzinne korki na Zakopiance stały się niemalże normą, ale podobna sytuacja pojawia się również w przypadku innych miejscowości. Lato to przecież czas licznych remontów, które prowadzone są na drogach, również w miejscowościach turystycznych. Każda osoba, która na wakacje w górach wybiera się własnym samochodem, powinna poznać najważniejsze zasady, którymi warto kierować się podczas odpoczynku w tej części Polski.

O czym pamiętać podczas wyjazdu w góry samochodem?

Odpowiednie przygotowanie to gwarancja udanej podróży, niezależnie czy turyści planują wyjazd do Zakopanego, noclegi w Ustroniu, czy zupełnie innej miejscowości górskiej. Jazda po górach, na pewno różni się od tego, z czym każdy ma do czynienia np. w Polsce centralnej.

Zmienia się nie tylko sam styl jazdy, ale również drogi stają się bardziej kręte, a i suma przewyższeń w wielu miejscach potrafi zrobić wrażenie. Na niektórych drogach, znajdujących się np. na obszarze parku narodowego, może pojawić się znak zakazu ruchu. Każdy turysta powinien być przygotowany również na wzmożony ruch - przede wszystkim na drogach dojazdowych, jak i parkingach, znajdujących się przy atrakcjach turystycznych w polskich górach. Doskonałym przykładem jest tu parking w Palenicy Białczańskiej, skąd rozpoczyna się trasa nad Morskie Oko. Konieczna jest rezerwacja online miejsca parkingowego, by móc w ogóle z niego skorzystać. Inny dobry przykład to Park Narodowy Gór Stołowych i Błędne Skały - na tutejszy parking samochody wpuszczane są co 15 minut. Podobna zasada obowiązuje w przypadku wyjazdu z tego miejsca.

Pomimo trudności, które można spotkać podczas wakacji w górach, każdy powinien czerpać wiele radości z pokonywania górskich tras. Niektóre z nich zapierają dech w piersiach i zapewniają naprawdę piękną panoramę górską. Świetnym przykładem będzie tu Szosa Stu Zakrętów - od Karlowa do Kudowy-Zdroju, Wielka Pętla Bieszczadzka, trasa od Wisły do Koniakowa, czy trasa od Zakopanego do Łysej Polany.

Jak się przygotować na wyjazd samochodem w góry?

Zgodnie z tym, co zostało już wcześniej wspomniane, każdy wyjazd samochodem w góry, wymaga odpowiedniego przygotowania i przestrzegania pewnych zasad, które obowiązują na drodze w tej części Polski.

Przed wyjazdem warto:

  • sprawdzić stan techniczny pojazdu - dostęp do warsztatów w górach może być w dużym stopniu utrudniony
  • sprawdzić topografię terenu i trasy, które będzie się chciało pokonać
  • zaktualizować nawigację samochodową i zabrać ze sobą papierową wersję mapy samochodowej
  • zrobić rozeznanie odnośnie parkowania w mieście lub w pobliżu popularnych atrakcji
  • wykupić dodatkowe ubezpieczenie - np. pakiet assistance z dodatkową pomocą i lawetą w przypadku awarii

Podczas podróżowania po górach warto:

  • zachować szczególną ostrożność - drogi są tu kręte, a miejscami może pojawić się dzika zwierzyna, która postanowi przebiec przez drogę
  • dostosować prędkość do panujących warunków
  • wybierać takie opcje tras, które zapewnią spokojne przemieszczanie się pomiędzy miejscowościami
  • zostawić samochód przy obiekcie noclegowym i przemieszczać się pieszo lub środkami transportu publicznego
  • w przypadku parkowania, warto jest zdecydować się na parkingi, znajdujące się na obrzeżach miejscowości - są tańsze, a i obłożenie zdecydowanie mniejsze
  • zwracać uwagę na wszelkie oznakowania, które pojawiają się na drodze.
Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (1)