Nie wierz w mity. Zobacz, ile naprawdę musisz odczekać po alkoholu

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile czasu musisz odczekać po spożyciu alkoholu, zanim będziesz mógł bezpiecznie prowadzić samochód? Odpowiedź na to pytanie jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać.

Alkomat. Badanie trzeźwości kierowcy
Alkomat. Badanie trzeźwości kierowcy
Źródło zdjęć: © Policja

05.08.2023 | aktual.: 05.08.2023 08:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wielu Polaków nie jest w stanie prawidłowo oszacować tego czasu, często mylnie twierdząc, że alkohol szybko opuszcza ich organizm. W rzeczywistości, alkohol zazwyczaj utrzymuje się w organizmie znacznie dłużej, niż moglibyśmy przypuszczać. W efekcie, większość osób, które spożyły alkohol poprzedniego dnia, zostaje zatrzymana przez policję następnego ranka.

W Polsce dopuszczalny limit alkoholu we krwi nie uległ zmianie od wielu lat. Jeśli alkomat wskaże wynik od 0,2 do 0,5 promila, mówimy o wykroczeniu, zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń. Jeżeli wynik jest wyższy, mamy do czynienia z przestępstwem, zgodnie z art. 115 Kodeksu karnego. W żadnym wypadku nie powinniśmy ryzykować prowadzenia samochodu, jeśli jesteśmy niepewni naszego stanu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kary za prowadzenie pod wpływem alkoholu są surowe: areszt lub grzywna nie mniejsza niż 2500 zł oraz obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów na okres od sześciu miesięcy do trzech lat. Jeśli we krwi mamy więcej niż 0,5 promila, grozi nam nawet do dwóch lat więzienia (zgodnie z art. 178a kk), zakaz prowadzenia pojazdów na minimum trzy lata (zgodnie z art. 42. par. 2 kk) oraz grzywna.

Po jakim czasie od spożycia alkoholu można prowadzić samochód?

Podstawowym, choć niezbyt precyzyjnym, wyznacznikiem jest fakt, że zdrowy organizm potrzebuje około godziny na przetrawienie 10 g czystego alkoholu. W przypadku jednego piwa o zawartości alkoholu 5 proc. mówimy o 25 g etanolu. "Pięćdziesiątka" wódki to 20 g etanolu, a 100 ml 12-procentowego wina to 12 g alkoholu. Nawet jedna lampka wina wyklucza kierowcę z prowadzenia samochodu na ponad godzinę, a piwo wymaga 2,5 godziny "przerwy".

Oczywiście, to tylko matematyka. W praktyce wiele zależy od indywidualnych cech organizmu, takich jak: masa ciała, wiek, wzrost, kondycja fizyczna, poziom zmęczenia, spożyte posiłki, przyjmowane leki czy palenie papierosów.

Sondaż przeprowadzony przez Autokult.pl pokazuje, że co najmniej jedna trzecia respondentów nie jest w stanie prawidłowo określić, kiedy będą trzeźwi. Nie jest zatem zaskakujące, że prawie 80 proc. nietrzeźwych kierowców jest zatrzymywanych rano, następnego dnia po spożyciu alkoholu.

Co możesz zrobić, aby uniknąć takiej sytuacji? Wielu z nas korzysta z "wirtualnych alkomatów" dostępnych za darmo w internecie, ale niestety, nie są one specjalnie dokładne i mogą dostarczyć jedynie przybliżonych informacji. Jednorazowe alkomaty dostępne na stacjach benzynowych również nie są doskonałe: zmiana koloru kryształków wskazuje jedynie na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. Z kolei nieskalibrowane alkomaty wielokrotnego użytku nie zawsze są wiarygodne, co potwierdzają nasze testy.

Najpewniejszym rozwiązaniem jest odwiedzenie najbliższej komendy policji, gdzie możemy za darmo sprawdzić swój stan trzeźwości. Tylko przejdźmy się tam lub poprośmy, by ktoś inny nas podwiózł.

pijani kierowcyinformacjealkohol
Komentarze (8)