Poradniki i mechanikaOpony zimowe za granicą. Niektóre kraje wymagają głębszego bieżnika

Opony zimowe za granicą. Niektóre kraje wymagają głębszego bieżnika

Wielu Polaków przygotowuje się już, by ruszyć za granicę na narty. Warto zawczasu zadbać o opony, bo w części unijnych państw nie tylko wymaga się samego posiadania "zimówek", ale też odpowiedniej głębokości ich bieżnika.

Utrata wysokości bieżnika w zimowych oponach to znacznie poważniejszy problem niż w przypadku letniego ogumienia
Utrata wysokości bieżnika w zimowych oponach to znacznie poważniejszy problem niż w przypadku letniego ogumienia
Źródło zdjęć: © East News/Adam Wysocki
Tomasz Budzik

07.01.2019 | aktual.: 28.03.2023 12:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zgodnie z polskimi przepisami możemy używać opon, dopóki ich bieżnik nie stopnieje poniżej 1,6 mm. Dotyczy to zarówno ogumienia letniego, jak i zimowego, które nie jest u nas obowiązkowe. Choć Unia Europejska jest jedna, to prawo obowiązujące w poszczególnych państwach należących do wspólnoty jest jednak różne.

Dlatego przed wyjazdem za granicę warto przyjrzeć się kwestii opon. Okazuje się, że w części państw kilkuletnie ogumienie zimowe może być niewystarczające. Oto wymogi co do ogumienia zimowego w poszczególnych europejskich krajach.

Austria

Od 1 listopada do 15 kwietnia na ośnieżonych i pokrytych lodem drogach wymagane są opony zimowe lub całoroczne. Alternatywą dla nich mogą być łańcuchy. Co ważne, bieżnik ogumienia musi mieć przynajmniej 4 mm wysokości.

Chorwacja

Od 15 listopada do 15 kwietnia występuje obowiązek jazdy na zimowych oponach. Zamiast nich można też korzystać z letniego ogumienia, o ile jego bieżnik nie jest niższy niż 4 mm. Dodatkowo należy wówczas wozić ze sobą łańcuchy.

Czechy

Zimowe ogumienie jest obowiązkowe od 1 listopada do 31 marca, ale tylko na drogach pokrytych śniegiem lub lodem. Głębokość bieżnika musi wynosić przynajmniej 4 mm.

Estonia

Zimowe opony są obowiązkowe od 1 grudnia do 1 marca. Zamiast nich można stosować opony całoroczne. Głębokość bieżnika powinna wynosić przynajmniej 3 mm.

Finlandia

Zimowe opony są obowiązkowe od 1 grudnia do końca lutego. Głębokość bieżnika powinna wynosić przynajmniej 3 mm.

Francja

We Francji nie ma ogólnokrajowego nakazu wymiany opon, są one jednak zalecane. Wymóg jazdy na zimówkach obowiązuje na drogach opatrzonych odpowiednimi znakami. W takim przypadku minimalna wysokość bieżnika wynosi 3,5 mm. Na niektórych drogach obowiązkowe jest również używanie łańcuchów śniegowych.

Litwa

Od 10 listopada do 31 marca prawo nakazuje używania opon zimowych

Luksemburg

Zimowe lub całoroczne ogumienie jest obowiązkowe, gdy na drodze leży śnieg lub jest warstwa lodu.

Łotwa

Obowiązek używania zimowych opon istnieje od 1 grudnia do 1 marca, a ogumienie musi mieć bieżnik o minimalnej głębokości 3 mm.

Niemcy

Zimowe lub całoroczne opony są obowiązkowe, kiedy na drogach występują zimowe warunki. Co ciekawe, w przypadku złamania przepisów policja nałoży karę nie tylko na kierowcę samochodu, ale też na jego właściciela.

Norwegia

Norweskie przepisy nie wymagają stosowania w samochodach osobowych zimowych opon, ale kierowca ma zapewnić sobie właściwą przyczepność. Można jeździć na letnim ogumieniu, ale dodatkowo trzeba wozić ze sobą łańcuchy.

Podczas sezonu zimowego głębokość bieżnika opon (niezależnie od tego czy są one letnie, czy zimowe) musi być większa niż 3 mm. W Norwegii od 1 listopada do pierwszego poniedziałku po Świętach Wielkanocnych można używać zimą opon z kolcami, ale muszą być one założone na obydwu osiach.

Rumunia

Od 1 listopada do 31 marca w Rumunii występuje obowiązek posiadania zimowych opon na zaśnieżonych lub oblodzonych drogach. Minimalna głębokość bieżnika to 1,6 mm.

Serbia

Ogumienie zimowe obowiązkowe od 1 listopada do 1 kwietnia. Minimalna głębokość bieżnika wynosi 4 mm.

Słowacja

Samochody osobowe muszą być wyposażone w opony zimowe, jeśli na drodze leży śnieg, lód albo też pokryte są szronem.

Słowenia

Obowiązek używania zimowych lub całorocznych opon występuje w Słowenii od 15 listopada do 15 marca. Minimalna głębokość bieżnika wynosi 3 mm. Zamiast opon zimowych można stosować łańcuchy na letnie opony, a one same muszą mieć bieżnik o głębokości przynajmniej 4 mm.

Szwajcaria

W tym kraju nie ma obowiązku korzystania z opon zimowych, jednak kierowca, który podróżując na letnich gumach po ośnieżonej drodze spowoduje korek, otrzyma grzywnę. Z karą, a być może nawet częściową odpowiedzialnością finansową za szkody, musi również liczyć się ten, kto spowoduje wypadek, używając opon nieadekwatnych do warunków drogowych.

Szwecja

Od 1 grudnia do 31 marca samochody muszą być wyposażone w opony zimowe, a minimalna głębokość bieżnika wynosi 3 mm.

Włochy

We Włoszech nie ma jednolitych przepisów dla całego kraju. Istnieją jednak regionalne. Zimowe ogumienie od 15 października do 15 kwietnia jest obowiązkowe w Dolinie Aosty. Tu alternatywnie można używać łańcuchów założonych na letnie ogumienie.

W Południowym Tyrolu  –  w Bolzano i na autostradzie A22 od przełęczy Brenner do Affi – zimowe ogumienie wymagane jest od 15 listopada do 15 kwietnia. Kierowca musi więc sprawdzać lokalne wymogi.

Planując zimowy wypoczynek w którymś z państw objętych nakazem używania opon zimowych, należy zawczasu przyjrzeć się swojemu ogumieniu. Jeśli nie spełnia ono wymogów państwa, do którego się wybieramy albo przez które będziemy przejeżdżać, lepiej zawczasu je wymienić. W dokonaniu wyboru pomoże test opon zimowych ADAC czy GTU.

Wymogi niektórych krajów co do wysokości bieżnika mogą wydawać się ustanowione na wyrost. W rzeczywistości są jednak uzasadnione. Badania w tej materii przeprowadził Continental. Sprawdzono drogę hamowania na nowym ogumieniu i kompletach w różnym stopniu zużycia.

Jak pokazał eksperyment, skuteczność hamowania na śniegu zmniejsza się tylko o 2 proc. na mm utraty bieżnika do granicy 4 mm. Potem spadek skuteczności opony jest dwukrotnie szybszy.

W efekcie jadący początkowo 50 km/h po śniegu kompaktowy samochód z 16-calowymi felgami i oponami z czteromilimetrowym bieżnikiem, by się zatrzymać, potrzebował o 14 metrów więcej niż auto z nowymi oponami. Auto z ogumieniem zużytym do 1,6 mm miało o 26 m dłuższą drogę hamowania niż pojazd z nowymi oponami.

Jeszcze szybsza degradacja własności następowała na mokrej nawierzchni. Od nowości do 4 mm również było to 2 proc. na mm utraty wysokości bieżnika, ale poniżej 4 mm wartość ta zwiększała się do 8 proc. na każdy mm.

Z badań wynika, że nawet jeśli nie wybieramy się za granicę, warto wymienić "zimówki", gdy ich bieżnik stopnieje poniżej 4 mm. Jeśli jedziemy za granicę, trzeba zrobić to obowiązkowo.

Komentarze (31)