Odzyskanie utraconego prawa jazdy jest możliwe

Przepisy pozwalające na czasowe odebranie prawa jazdy w przypadku przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h spowodowały, że wielu kierowców musiało zrobić sobie przerwę od samochodu. Policja nie jest jednak nieomylna. Jeśli jesteście pewni, że nie złamaliście prawa, walczcie o swoje.

Odzyskanie utraconego prawa jazdy jest możliwe
Aleksander Ruciński

25.07.2016 | aktual.: 01.10.2022 22:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Daniel Gaweł, który właśnie wygrał sądową batalię o odzyskanie prawa jazdy jest tego żywym przykładem. Jak relacjonuje Artur Mezglewski ze Stowarzyszenia Prawo na Drodze, wszystko zaczęło się od kontroli w miejscowości Boleszkowice, gdzie kierowca został zatrzymany za przekroczenie prędkości o 55 km/h. Po zatrzymaniu funkcjonariusz pokazał kierowcy wyświetlacz radaru. Zarejestrowana prędkość wynosiła 95 km/h. Wątpliwości wzbudził jednak 27 sekundowy czas jaki upłynął od pomiaru.

Kierujący stwierdził, że wiedział o kontroli w opisywanej miejscowości. Zwolnił więc do przepisowej prędkości w terenie zabudowanym, w tym przypadku było to 40 km/h, a 95 km/h jechał jeszcze poza tą strefą, na co wskazywał czas od dokonania pomiaru. Policjanci nie dali się jednak przekonać, proponując mandat w wysokości 500 zł i odebranie prawa jazdy na 3 miesiące. Daniel Gaweł pewny swoich racji nie przyjął mandatu, a sprawa została skierowana do sądu rejonowego w Myśliborzu.

Po trzech rozprawach nasz bohater został uniewinniony, a kosztami sądowymi obciążono Skarb Państwa. Biegli ustalili, że kierowca miał rację. Pomiaru dokonano jeszcze poza terenem zabudowanym. Wygrana w sądzie jest pierwszym takim przypadkiem od wprowadzenia przepisów pozwalających zabrać prawo jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h.

Sam zainteresowany zachęca wszystkich użytkowników dróg do przeciwstawienia się policji, jeśli tylko jesteśmy pewni swoich racji. Jak twierdzi: Sam na pewno bym sobie nie poradził, bardzo pomocne okazało się wsparcie Stowarzyszenia Prawo na Drodze. To była długa i ciężka przeprawa, chwilami opadały mi ręce, ale udało się ostatecznie udowodnić prawdę. Jeśli macie choć cień wątpliwości, co do prędkości zmierzonej przez policjanta, nie przyjmujcie mandatu, nagrajcie przebieg kontroli i walczcie w sądzie.

W przypadkach takich jak ten, kiedy w grę wchodzi odebranie prawa jazdy, policja powinna bazować na pewnych dowodach. Jak się jednak okazuje zdarzają się osoby, które zostały ukarane niesłusznie. Pytanie tylko jak wiele z nich ma ochotę na kilkutygodniową walkę w sądzie.

Komentarze (14)