Odcinkowy pomiar prędkości - nowy znak na polskich drogach
Wchodzą w życie przepisy nakazujące wymianę oznakowania w miejscach występowania odcinkowego pomiaru prędkości. Tablice informujące o rozpoczęciu i zakończeniu pomiaru są bardziej czytelne i zrozumiałe niż dotychczas. Zawierają też informację o maksymalnej dozwolonej prędkości.
16.08.2019 | aktual.: 24.03.2023 16:41
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pierwsze punkty odcinkowego pomiaru prędkości w Polsce zostały uruchomione 19 listopada 2015 roku. Od tego czasu sukcesywnie przybywa kolejnych lokalizacji z bramkami mierzącymi średnią prędkość przejazdu. Obecnie Generalny Inspektorat Transportu Drogowego zarządza 30 zestawami pomiarowymi. Dotychczas nie były one jednak właściwie oznaczone.
Strefy odcinkowego pomiaru prędkości przez prawie 4 lata od uruchomienia poprzedzone były znakiem D-51, a więc identycznym, jakim oznacza się np. fotoradary. Kierowcy nie zawsze wiedzieli więc, jakiego sposobu pomiaru się spodziewać. Od teraz jednak wszystko powinno być jasne. Do użytku wchodzą bowiem dwa nowe znaki, dedykowane wyłącznie odcinkowemu pomiarowi prędkości.
Niebieskie tablice D-51a oraz D51-b nie pozostawiają wątpliwości, z jakim rodzajem pomiaru mamy do czynienia. Co więcej, w lewym, dolnym rogu znaku zawarta jest także informacja o maksymalnej dozwolonej prędkości w strefie pomiaru, co powinno przyczynić się do zwiększenia płynności i dynamiki jazdy pomiędzy bramkami.
Dotychczas nie brakowało bowiem kierowców, którzy profilaktycznie jeździli z prędkościami znacznie mniejszymi niż dozwolona, w obawie przed mandatem, gdyż nie byli pewni, jaka prędkość obowiązuje na mierzonym odcinku. Wprowadzenie nowego oznakowania z pewnością ułatwi życie wszystkim kierowcom jeżdżącym po Polsce.
Zarządcy dróg mają 24 miesiące na wymianę oznakowania, więc cały proces może trochę potrwać. Nowe znaki zagoszczą w przynajmniej 30 punktach, przedstawionych na powyższej mapie. Najbardziej uważać muszą kierowcy z województwa mazowieckiego i Śląska. Najmniej punktów pomiaru znajdziemy natomiast w północno-zachodniej Polsce.