Nowe fotoradary pojawią się na drogach nie wcześniej niż w 2018 roku
Jeszcze kilka lat temu Polska była fotoradarowym zagłębiem. Takie urządzenie posiadała niemalże każda większa gmina, a większość wpływów do lokalnych budżetów pochodziła właśnie z mandatów wystawionych na podstawie fotografii. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Obecnie liczba fotoradarów spadła do zaledwie 400 i nie zmieni się to co najmniej do 2018 roku.
27.07.2016 | aktual.: 01.10.2022 22:23
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kilkuletnie doświadczenia z fotoradarami na polskich drogach pokazały, że nadmierna liczba takich urządzeń nie wpływa na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Wpływy do budżetu ostatecznie też nie okazały się tak wysokie jak zakładano. Doprowadziło to do reformy systemu, która wprowadza m.in zmiany organizacyjne w zarządzaniu siecią fotoradarów, nowe procedury przetargowe oraz konieczność dokładnego wytyczania miejsc montażu urządzeń.
Jak wiadomo biurokracja w Polsce nie służy szybkiemu wdrażaniu nowych rozwiązań. Szacuje się, że cały proces potrwa co najmniej do 2018 roku. Prace dotyczące wdrażania kolejnych urządzeń będą realizowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, co wiąże się z dodatkowymi uregulowaniami mogącymi opóźnić ten proces.
Obecnie oprócz 400 działających fotoradarów, na polskich drogach znajdziemy 20 rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle i 29 odcinkowych pomiarów prędkości, z których dotychczas działa jedynie 17, lecz niebawem ma się to zmienić. Główny Inspektorat Transportu Drogowego jest zadowolony z poprawy bezpieczeństwa jaką zapewniają obecnie stosowane urządzenia.
Oznacza to, że przez kolejne dwa lata kierowcy nie muszą obawiać się kolejnych fotoradarów. Nie ma co jednak liczyć na całkowitą bezkarność. Rolę jaką dotychczas pełniły żółte skrzynki stopniowo przejmują znacznie skuteczniejsze, odcinkowe pomiary prędkości i liczne patrole policyjne.