Jak odmówić mandatu? Możesz to zrobić, ale dobrze przemyśl decyzję
Każdy kierowca ma prawo do odmowy przyjęcia mandatu. Nawet bez podania przyczyny. Warto jednak korzystać z tej możliwości rozważnie, ponieważ skierowanie sprawy do sądu może nam przynieść więcej szkody niż pożytku.
09.04.2020 | aktual.: 22.03.2023 11:57
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Przyczyny decyzji o nieprzyjęciu mandatu mogą być naprawdę różne, a policjant nie może żądać od nas żadnych wyjaśnień w tej kwestii. Zawsze powinien jednak poinformować o możliwości odmowy przyjęcia mandatu. Jeśli nie zamierzamy zgadzać się na zaproponowaną karę, ważne jest, by niczego nie podpisywać. Zostawienie autografu na blankiecie jest bowiem równoznaczne z przyjęciem mandatu.
Zobacz także
Co stanie się, gdy nie przyjmiemy mandatu?
Skorzystanie z prawa do odmowy przyjęcia mandatu oznacza, że sprawa zostanie skierowana do sądu. Co ważne, będzie to organ działający w pobliżu miejsca popełnienia wykroczenia, co niekoniecznie musi oznaczać miejsce waszego zamieszkania.
Dlaczego warto o tym pamiętać? Dlatego, że w wielu przypadkach sąd nie ogranicza się do jednej rozprawy, co może wiązać się z koniecznością kilku dalszych podróży. Szansa na to, że wyjdziecie z sytuacji obronną ręką, jest jednak większa niż w bezpośrednim starciu z przedstawicielami drogówki.
Sąd dogłębnie bada sprawę, biorąc pod uwagę zeznania zarówno policjantów, kierowcy oraz świadków, jeśli tacy istnieją. Wygrana oznacza zwolnienie z konieczności zapłacenia mandatu, przegrana natomiast może mocno zaboleć.
Sąd ma bowiem prawo do nałożenia wyższej grzywny niż policja oraz obciążenia kierowcy kosztami procesu. W niektórych przypadkach może to być nawet kilka tys. zł. Warto więc z rozwagą korzystać z prawa do odmowy przyjęcia mandatu.
Co jeśli przyjęliśmy mandat, ale się z nim nie zgadzamy?
Sprawa jest trudna, ale nie bez wyjścia. W wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość odwołania się od mandatu. Wniosek o uchylenie można złożyć, gdy zachodzą którekolwiek z okoliczności wymienionych poniżej:
- w przypadku, gdy policjant nałożył karę za coś, co w obliczu prawa nie jest wykroczeniem;
- jeśli dokonaliśmy przewinienia, za które może karać wyłącznie sąd - prawo nie przewiduje mandatu, a np. wyłącznie areszt;
- gdy ukarano nas za działanie będące wynikiem choroby psychicznej lub upośledzenia umysłowego;
- jeśli ukarano nas za działanie w ramach wyższej konieczności wymagającej np. ratowania życia, czy obrony koniecznej.
Co powinien zawierać wniosek o uchylenie mandatu?
Nie istnieje uniwersalny wzór takiego odwołania. We wniosku trzeba jednak zawrzeć nasze dane osobowe wraz z numerem PESEL, adresem zamieszkania, numerem dowodu osobistego i numerem mandatu, od którego chcemy się odwołać. Poza tym ważne jest odpowiedni opis sytuacji i umotywowanie wniosku.
Wniosek należy złożyć do sądu rejonowego właściwego dla miejsca, w którym wystawiono mandat w terminie do 7 dni od daty jego podpisania. Można go złożyć osobiście lub wysłać listem poleconym. Po jakimś czasie powinniśmy otrzymać odpowiedź sądu wraz z informacją o dacie planowego posiedzenia. Na koniec pozostaje czekać na decyzję sądu, która zapadnie nie wcześniej niż podczas planowanego posiedzenia.